JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Pro odvetu v Karviné si jičínští házenkáři připravili zajímavou pozici. Vyhráli o pět branek

Házená   (17.04.2017)

Jičín - V úvodním utkání série o konečné 5.-8. místo extraligy (hraje se pohárovým systémem doma-venku) přivítali házenkáři jičínského Ronalu netradičně v pátek celek Baníku Karviná. Jednalo se o souboj týmů vyřazených ve čtvrtfinále play-off, kde Jičínští podlehli hladce mistrovské Plzni, naopak Moravané nestačili na Lovosice až po pětizápasové bitvě. Domácí hráči chtěli házenkáře hostujícího Baníku letos poprvé porazit a připravit si co nejlepší pozici pro odvetu. V sestavě Jičína stále chyběl zraněný kapitán Bareš, stejně tak nejlepší střelec Krahulec. Naopak poprvé dostal v letošní sezoně příležitost levoruký Kolc.

HBC Ronal Jičín - HC Baník Karviná 30:25 (17:11)

Úvodní minuty patřily házenkářům Karviné. Ti poměrně jednoduše překonávali zasunutý obranný systém domácích 0-6 a bez větších problémů překonávali gólmana Babčaníka. Ve čtvrté minutě tak svítil na ukazateli stav 2:4. Po pomalejším rozjezdu se ale do správné provozní teploty dostávali Jičínští, kteří třígólovou šňůrou otočili na 5:4. Až do deváté minuty byl poměr sil na palubovce poměrně vyrovnaný, což dokumentovalo také průběžné skóre 6:6. Od těchto chvil ale převzali otěže zápasu do svých rukou házenkáři jičínského Ronalu. Zagresivnili obranu a k solidnímu výkonu se rozchytal brankář Babčaník. V útoku se domácím dařilo kombinační hrou rozleptávat obranu hostů a především díky velmi solidnímu procentu úspěšnosti střelby odskočili na 9:6. Přestože hosté následně snížili na 9:7, byli to domácí, kdo diktoval tempo hry. Baníkovci působili v těchto fázích duelu poměrně zakřiknutým dojmem, naopak Jičínští nabídli svým příznivcům řadu okulahodících akcí. Díky dirigentské taktovce Loskota a brankám aktivních Šulce, Krále a Čurdy domácí zvýšili pěti góly v řadě na 14:7. V závěru prvního poločasu sice dokázali hosté zmobilizovat síly a snížili na 15:11, ale poslední slovo si opět vzali Jičínští. Nejprve přidal svůj třetí přesný zásah Král a na poločasových 17:11 upravil Burda.

Také začátek druhého dějství se odehrál za jednoznačné režie házenkářů jičínského Ronalu. Domácí pokračovali v soustředěném výkonu, velmi pozorně bránili a hráčům Baníku toho mnoho nedovolili. Rovněž střelecká potence domácích byla stále hodně vysoká, takže v desáté minutě vedli již rozdílem deseti gólů 23:13. Tento průběžný stav byl před karvinskou odvetou velmi zajímavý, bylo ale jasné, že hosté se pokusí náskok Jičína korigovat. Ještě v sedmnácté minutě vedli Jičínští 25:16, ovšem poté přišel první výraznější výpadek a soupeř trestal. Domácí v těchto fázích zápasu upustili od trpělivé kombinační hry, několikrát zbrkle vystřelili, vyprodukovali technické chyby a rovněž v obraně se dopustili zbytečných zaváhání. Karvinští tak během několika málo minut snížili na 25:20. Tento stav pro ně byl vzhledem k průběhu střetnutí hodně příznivý. V posledních deseti minutách se již rozdíl ve skóre příliš neměnil. V závěrečné minutě za stavu 29:25 měli míč v držení hosté, naštěstí pro domácí však chybovali. Pár vteřin před koncem pak využil brejkovou situaci Hlava, jenž stanovil výsledek na konečných 30:25.

Házenkáři Jičína tak poprvé v sezoně porazili Karvinou a nutno říci, že naprosto zaslouženě. S výjimkou úvodu zápasu a chvilkového zaváhání ve druhé půli byli lepším týmem. Do odvety si sice mohli odvézt mnohem příznivější výsledek, i tak je ale v jejich moci pětigólový náskok v Karviné uhájit a postoupit do bojů o konečné páté místo. V pátečním zápase odchytal solidní zápas gólman Babčaník, v obraně odvedli velký kus práce Rychna, Miľko a Hlava. V útoku si aktivně počínali Loskot, Šulc, Vítek a Čurda, důležité branky stříleli rovněž křídelníci Král, Kubík a Kolc. Také ostatní hráči bojovali a zasloužili se o nadějný výsledek.

Petr Babák, trenér HBC Ronal Jičín: S výjimkou úplného začátku jsme byli dlouho jasně lepší, dařilo se nám překonávat obranu Karviné a oproti jiným zápasům v celé sezoně jsme měli dobrou úspěšnost střelby. Pak ale přišly opět naše školácké chyby v rozehrávce a umožnili jsme tak Karviné snížit.

Marek Michalisko, trenér HC Baník Karviná: Nemohl jsem být dnes spokojený s nasazením hráčů a s ohledem na celý průběh zápasu a průběžné desetibrankové vedení Jičína je pro nás konečný výsledek do odvety ještě přijatelný.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Babčaník, Veverka - Šulc a Loskot po 4; Král 4/1; Vítek, Čurda a Kubík po 3; Hlava, Kolc a Drbohlav po 2; Burda, Šafář a Miľko po 1; Rychna; Bednář.

Fakta - sedmičky 1/1:2/2, vyloučení 1:4, ČK 0:0, diváků 420. Rozhodčí: Frieser, Kavulič.

Sled branek: 1-1, 2-4, 5-4, 6-6, 9-6, 14-7, 15-11, 17-11, 19-11, 23-13, 25-16, 25-20, 28-22, 28-24, 30-25.

Odveta je na programu v sobotu 22. dubna od 17.00 v Karviné. (HBC)