JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Házenkáři Jičína ve Frýdku-Místku vyhráli, k pátému místu jim chyběl jediný gól

Házená   (09.05.2017)

Jičín - V neděli večer nastoupili házenkáři jičínského Ronalu k poslednímu extraligovému utkání sezony 2016/2017. V odvetném duelu o konečnou pátou až šestou příčku změřili síly ve Frýdku-Místku s domácím celkem SKP. Házenkáři Frýdku-Místku v Jičíně před týdnem zvítězili 27:26, k páté příčce tak byli o poznání blíž. Jičínští ale necestovali předem poraženi, v základní části sehráli na palubovce nedělního soupeře vyrovnaný zápas a věděli, že je v jejich silách sérii zvrátit. V sestavě hostů stále chyběl se svalovým zraněním laborující nejlepší střelec Krahulec, nemoc nepustila do hry, stejně jako v prvním duelu série, zkušeného Šulce.

SKP Frýdek-Místek - HBC Ronal Jičín 21:22 (12:13)

Od úvodního hvizdu rozhodčích se na palubovce frýdecko-místecké haly rozpoutala nefalšovaná házenkářská bitva. Přestože se nebojovalo o medailové příčky, hráči obou celků dávali zápalem do hry jasně najevo, že chtějí "urvat" páté místo pro sebe. První branku vstřelil hostující Král, na straně domácích odpověděl Dyba. Na obou stranách dominovaly obrany, střelci to měli velmi těžké. Od začátku se k vynikajícímu výkonu rozchytal jičínský gólman Veverka, pozadu nezůstal ani domácí Štolcar, pro něhož to bylo poslední extraligové utkání kariéry. Na konci desáté minuty se do vedení 3:2 dostali Frýdecko-místečtí, ovšem hosté během dvou minut skórovali třikrát. Postupně se trefili Loskot, Drbohlav a Bareš a házenkáři Jičína šli poprvé v utkání do dvoubrankového náskoku, který by jim na konci zajistil pátou příčku. K tomu však bylo hodně daleko. Moravané ve druhé desetiminutovce využili zaváhání Jičínských při pokrývání druhé vlny a zejména zásluhou aktivního Petrovského otočili na 8:6. To ale nic nezměnilo na projevu házenkářů jičínského Ronalu. Ti hráli i nadále bojovně, koncentrovaně a další nápor domácích nepřipustili. Naopak, závěr prvního poločasu vyzněl lépe pro hostující celek. Nejprve se trefili Vítek a Rychna, jenž srovnával na 10:10. Následně sice domácí opět odskočili na rozdíl dvou gólů (12:10), ovšem poté už skórovali pouze házenkáři Jičína. Jako první se nemýlil Kubík, o chvíli později se z pravého křídla prosadil Hlava a obrat dokonal deset vteřin před koncem poločasu Bednář (12:13).

Do druhého dějství tak vstupovali Jičínští povzbuzeni jednobrankovým vedením, a hlavně s vědomím, že šance na obrat v sérii jsou reálné. Úvodní minuty opět přinesly vyrovnanou podívanou. Domácí dokázali stav zápasu srovnat, hosté si ale vzápětí vzali vedení zpět. Podobný obrázek byl k vidění až do stavu 16:16, kdy běžela sedmá minuta druhé půle. Hosté i nadále výborně bránili, ve skvělém představení pokračoval i gólman Veverka. Na přelomu první a druhé desetiminutovky se podruhé ze sedmičky trefil Král, o chvíli později přidal svoji čtvrtou trefu Vítek a na ukazateli svítil pro Jičínské hodně zajímavý stav 16:18. Do konce utkání ale stále chybělo hodně času a později se ukázalo, že misky vah se ještě několikrát naklonily na obě strany. I nadále perfektně pracovaly obrany obou celků, útočící hráči se pokoušeli překonat obranný val soupeře, ovšem v posledním utkání sezony již jako by docházely síly. Přesto se k náporu nadechli domácí, které podporovala solidně zaplněná sportovní hala. V polovině poločasu hráči Frýdku-Místku tříbrankovou šňůrou vývoj duelu obrátili (19:18), ovšem s týmem Jičína to nezamávalo. Hosté i nadále trpělivě kombinovali, čekali na občasné chyby domácí defenzivy a ty také využili k opětovnému překlopení stavu na svou stranu (19:20). Do konce utkání chybělo devět minut a drama nabíralo na obrátkách. Domácí dokázali ze sedmičky srovnat na 20:20, poté se ale šest minut nedokázali prosadit a Jičínští trestali. Ve 24. minutě skóroval z pivota Drbohlav, o tři minuty později navýšil na potřebných 20:22 Kolc. Dvě a půl minuty před koncem se konečně dočkali také domácí, Petrovský na sebe vzal odpovědnost a upravil na 21:22. Hosté si byli dobře vědomi skutečnosti, že vzhledem k malému počtu vstřelených branek oproti prvnímu střetnutí série musí vyhrát o dva góly. Zbývající okamžiky zápasu přinesly řadu zajímavých událostí, skóre se ne a ne změnit. V poslední minutě měli míč v držení domácí, nebezpečnou střelu aktivního Kocicha ale Veverka zpacifikoval a hostující lavička si dvacet tři vteřin před koncem brala poslední oddechový čas. Jičínští šli do rizika, na palubovku "naběhli" v sedmi hráčích v poli, tedy bez brankáře. Po přípravné kombinaci se ke střele z devíti metrů odhodlal Čurda, jeho projektil ale branku domácích těsně minul a zápas tak skončil nejtěsnější výhrou Jičína.

Házenkářům HBC Ronal Jičín tak chyběla jediná branka ke konečnému pátému místu, kterým by, s výjimkou mistrovského titulu v sezoně 2012/2013, vyrovnali své extraligové maximum. I se šestou příčkou bude ale v obci jičínských házenkářů panovat spokojenost, zejména vezmeme-li v potaz blížící se oslavy výročí 75 let od založení házené v Jičíně. Dalším jubileem je skutečnost, že aktuálně končící sezona je pro Jičínské dvacátou, kterou nepřetržitě hrají v nejvyšší soutěži. Znovu musíme připomenout, že se jičínskému týmu v průběhu soutěžního ročníku opět nevyhnula zranění klíčových hráčů, brankáře Davida Machalického, Davida Krahulce, Martina Bareše či Jiřího Groha. Na začátku sezony se s návratem po dlouhodobém zranění pral Ondřej Šulc, pracovní povinnosti nedovolily start v každém utkání ani navrátilci Jiřímu Vítkovi. Přesto Jičínští ustáli nepříznivě se vyvíjející boj o účast v play-off, v rozhodujícím utkání posledního kola základní části vyhráli v Hranicích a díky pomoci Lovosic na půdě Nového Veselí proklouzli do čtvrtfinále play-off. V něm odehráli, s výjimkou výraznější prohry ve druhém utkání čtvrtfinále v Plzni, velmi solidní partie a odměnou jim je konečná šestá příčka. (HBC)

Aleš Chrastina, trenér SKP Frýdek-Místek: Zápasy s Jičínem jsou vždy vyrovnané a výjimkou nebyly ani tyto o umístění. Dnešní prohra je pro nás vlastně výhrou, ale v závěru Jičín mohl dosáhnout na dvoubrankové vítězství. Naštěstí se tak nestalo. Jsem za to rád, protože utkání jsme odehráli takřka v sedmi lidech.

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: V první řadě bych chtěl Frýdku pogratulovat, letos nám domácí prakticky vrátili výsledek z minulé sezony v sérii o sedmou příčku. Dneska kluci makali do poslední chvíle a jsem rád, že utkání mělo náboj. Bylo jasné, že se zápas rozhodne v závěru, v něm nám chyběla lepší koncovka a trochu štěstí.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Soukup - Vítek 4; Kubík 3; Král 3/2; Bareš, Burda a Drbohlav po 2; Čurda, Rychna, Loskot, Hlava, Kolc a Bednář po 1; Šafář; Miľko.

Fakta - sedmičky 5/3:2/2, vyloučení 1:1, ČK 0:0, diváků 389. Rozhodčí Hanák, Pavlíček.

Sled branek: 1-2; 3-2; 3-5; 5-6; 8-6; 10-8; 12-10; 12-13; 16-16; 16-18; 19-18; 20-20; 20-22; 21-22.