JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Významného chemika Bohuslava Raýmana připomíná v Sobotce pamětní deska

Zpravodajství   (20.09.2010)

Sobotka - Českého chemika Bohuslava Raýmana, soboteckého rodáka a jednoho z významných českých učenců, kteří v 19. století pokládali základy moderní české vědy, připomíná od soboty pamětní deska na jeho rodném domě na soboteckém náměstí.

Jejímu odhalení u příležitosti 100. výročí úmrtí tohoto vědce a pedagoga byli přítomni například Martin Franc (snímek 1) z Masarykova ústavu a archivu Akademie věd a historik Karol Bílek (snímek 2).

Oba představili Bohuslava Raýmana (1852-1910) jako mimořádnou osobnost své doby. Raýman byl nejen uznávaným badatelem se specializací na organickou chemii, biochemii a kvasnou chemii, ale jako vysokoškolský učitel vychoval stovky svých následovníků a také se podílel na organizaci vědecké práce a působil i jako její popularizátor, neboť spoluzakládal a redigoval i několik odborných časopisů. Patřil také k průkopníkům myšlenky aplikovaného výzkumu, kdy se vědecké poznatky mohou vzápětí projevit v průmyslu, v tomto případě hlavně v cukrovarnictví.

Bohuslavu Raýmanovi bude věnována i samostatná konference, kterou 13. října pořádají Masarykův ústav spolu s Ústavem pro soudobé dějiny, Univerzitou Karlovou a Českou společností chemickou v budově Karolina. (jn)

Foto: Jiří Němeček

Foto

Foto

Foto

Foto

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 24. 4. 2017
svátek má Jiří 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Košťátko