JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Listopadová přednáška Jičínské besedy bude o skalních rytinách v Českém ráji

Zpravodajství   (01.11.2012)

Jičín - Historické skalní rytiny v Českém ráji budou tématem dalšího setkání pořádaného Jičínskou besedou. Přednášet bude archeolog a speleoantropolog Petr Jenč z Vlastivědného muzea v České Lípě, který se výzkumu skalních rytin, a to nejen v Českém ráji, věnuje již řadu let.

"Kromě zasvěceného úvodu do problematiky skalních rytin se dozvíte, kde můžete v Českém ráji najít vysekané nejstarší letopočty, jak lze vysvětlit rytiny kalichů ve známé 'hladomorně' Benešce na hradě Valečově, kde se nachází jeden z nejstarších pískovcových lomů v Českém ráji s vyrytou legendou o sv. Jiří, řeč bude i o málo známém skalním labyrintu Stará forota u Žehrova, o maloskalském Kalichu a tamním údajném ukrývání českých bratří nebo o původu podivných skalních schodů na skále Velký Kapucín na Hruboskalsku, po nichž je dnes již životu nebezpečné stoupat," nastiňuje zajímavosti organizátor přednášek Jičínské besedy Pavel Kracík.

O tom, že ve skalách je možné nalézt rozmanité výtvory, svědčí i rytina kosočtverce, kterým pubertální jedinci "zdobí" zdi i ploty. V tomto případě však měl autor jiné pohnutky. "Jde o výtvor dávných kameníků 18. a 19. století, kteří si vysekáním gynekomorfního symbolu do skalních stěn pískovcových lomů v Českém ráji pravděpodobně magicky zajišťovali zdar své práce a ochranu před nebezpečím úrazu," vysvětluje Kracík a připomíná, že ve skalách lze objevit řadu zajímavých i záhadných rytin či nejasných nápisů. "Pokud se někdo s něčím takovým v Českém ráji setkal, pak vysvětlení velmi pravděpodobně dostane na přednášce Petra Jenče," dodává.

Přednáška o skalních rytinách se uskuteční v pátek 9. listopadu od 18 hodin v Porotním sále jičínského zámku. (to)

Foto: plakát Jičínské besedy

Foto

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 24. 4. 2017
svátek má Jiří 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Košťátko