JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Přednáška o rodině Scheybalových v zámecké galerii

Zpravodajství   (20.01.2017)

Jičín - Přednáška Alžběty Kulíškové nazvaná Scheybalovi - Z jablonecké fary do turnovského muzea předznamenala závěr výstavy věnované přednímu českému národopisci a etnografovi Josefu Václavu Scheybalovi, která je od loňského prosince k vidění v galerii Valdštejnského zámku v Jičíně.

Alžběta Kulíšková v galerii seznámila posluchače nejen s tímto všestranným znalcem lidové kultury, ale i s jeho rodinným zázemím, zálibami v dětství a také s jeho ženou Janou Scheybalovou, rovněž etnografkou. Uvedla, že k lidové kultuře měl blízko i otec J. V. Scheybala, který také už během svého života shromáždil velkou sbírku starožitností. Správcem pozůstalosti manželů Scheybalových, jejíž součástí byla i rozsáhlá soukromá sbírka, průběžně doplňovaná během celého dvacátého století, je od roku 2010 turnovské muzeum. To také stále zpracovává a třídí různé dokumenty, které jsou podle Kulíškové vyhledávané badateli a studenty.

Výstava pod názvem Láska k rodné zemi v galerii jičínského muzea představuje J. V. Scheybala především jako mimořádně nadaného malíře a kreslíře. Na obrazech a skicách autor zachytil bezpočet roubených staveb, tradičních krojů, regionálních obyčejů a dalších projevů lidové kultury z různých koutů Čech, Moravy i Slovenska. Jeho díla si návštěvníci Valdštejnského zámku mohou prohlédnout do neděle 22. ledna. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského