JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Radnice v Mlázovicích zvažuje, že se do prodeje potravin pustí sama

Zpravodajství   (20.01.2017)

Mlázovice - Regály s potravinami či drogistickým zbožím možná zaplní kinosál v přízemí mlázovické radnice. Mlázovičtí radní tam už několik týdnů uvažují o výstavbě obecní prodejny, která by měla nahradit nedávno uzavřený soukromý obchod na tamním náměstí. Záměr podpořili lidé v nedávné anketě a radnice nyní čeká na vyjádření státních institucí a odborníků, jestli je investice reálná.

"Účast lidí v anketě dosáhla přibližně padesáti procent. Po vyhodnocení výsledků můžeme říct, že osmdesát sedm procent respondentů záměr otevření obecního obchodu podporuje," říká místní starosta Tomáš Komárek.

V anketě mohli hlasovat všichni mlázovičtí obyvatelé starší patnácti let a vlastníci domů z řad chalupářů. Debata o výstavbě prodejny za peníze městečka nakonec zaujala stovky lidí, kteří odevzdali 242 platných hlasů, z nichž 212 bylo souhlasných. Zbylých třicet bylo proti. "Lze konstatovat, že většina byla pro, ale nemusí to být jediná interpretace výsledků. Někdo jiný totiž může namítat, že lidé, kteří se do průzkumu nezapojili, o prodejnu nestojí," komentuje situaci starosta Komárek.

Připouští, že po nedávném uzavření soukromé prodejny na náměstí se veřejné mínění možná ještě víc nakloní pro zvažovaný záměr, ale rozhodující pro zastupitele prý budou odborná stanoviska hasičů, hygieniků či stavebního úřadu a zástupců dalších institucí.

"V současné době zatím zjišťujeme stanoviska a požadavky dotčených orgánů státní správy a dalších institucí, zda je vůbec možné obchod v budově radnice vytvořit. Až budeme mít k dispozici všechny podklady, včetně předběžného vyčíslení pořizovacích i provozních nákladů, zastupitelé celou věc znovu posoudí. Potřebná stanoviska a data bychom mohli mít do konce února," vysvětluje starosta.

Hlavním impulzem k nastartování debaty o výstavbě obecní prodejny bylo uzavření nákupního střediska na náměstí. Debata vznikla i přes to, že v Mlázovicích nadále funguje prodejna novopacké Jednoty, která své služby nabízí už několik desetiletí.

"Když zjistili, že končí nákupní středisko, lidé se kvůli tomu na mě začali obracet s dotazem, zda bychom místo soukromého obchodu mohli otevřít obchod nový, obecní. Podnět veřejnosti byl rozhodující," líčí Komárek.

Sám sice předpokládá, že by šlo o finančně, organizačně i časově náročnou akci, podle něj je ale přirozené, aby se obec postarala o dostupnost všech základních služeb občanské vybavenosti. "Provozujeme školku, domov důchodců, zdravotní středisko nebo sběrný dvůr a stejně tak bychom mohli provozovat i prodejnu." Ta by měla mít otevřeno minimálně každý všední den zhruba od půl sedmé ráno do půl sedmé odpoledne. K těmto účelům by obec využila prostory bývalého kina v přízemí radnice. "Vyžádalo by si to určité náklady na rekonstrukci, ale stavební úpravy v této části budovy jsou stejně potřeba, bez ohledu na obchod, neboť opuštěné a chátrající prostory musíme dát do pořádku," přiblížil Tomáš Komárek. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka