JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Zvládnout Vasův běh je otázka vůle, tvrdí Zdeněk Mrkáček

Zpravodajství   (27.01.2017)

Jičín - Dvakrát vyrazil s českou výpravou do Švédska na legendární devadesátikilometrový závod v běhu na lyžích, i když je spíše jen rekreačním lyžařem a lidé ho znají hlavně jako autora knih o přírodě. "Zvládnout Vasův běh je otázka vůle. Musíte si věřit, že to dojedete," svěřil se Zdeněk Mrkáček minulý týden v jičínské knihovně, kam se s posluchači přišel podělit o své dojmy a fotografie z nevšedního zážitku.

"Mojí hlavní láskou je příroda, napsal jsem a nafotil pár knížek o Českém ráji, ale současně od mládí sportuji. Ne sice závodně, ale vždycky mě bavila gymnastika, cyklistika a tenis, sjezdovky, běžky a fotbal, takže od každého něco. Vyrostl jsem v Lomnici nad Popelkou a tam byly zimy většinou podobné té, kterou máme letos. Po letech jsem zahlédl v televizi Vasův běh a přesvědčil jsem bratra Honzu, který lyžoval závodně, aby jel se mnou."

Účastníci závodu musejí zdolat 90 kilometrů v maximálním časovém limitu dvanácti hodin, ti nejlepší to přitom zvládnou pod čtyři hodiny. Závod se tradičně koná první neděli v březnu a účastní se ho kolem 16 tisíc závodníků, mnozí přitom přijíždějí hlavně s cílem závod vůbec dokončit a je to pro ně velká zkouška vůle. O organizaci se stará na tři tisíce pořadatelů. "Závod má tak silnou atmosféru jako příběh o králi Gustavu Vasovi, který v roce 1520 prchal do Norska před Dány, kteří okupovali Švédsko. Teď se od roku 1922 běhá právě na trase Sälen-Mora tento závod," tvrdí Zdeněk Mrkáček, který se běhu zúčastnil dvakrát, a to v roce 2014 a 2015, a oceňuje také gentlemanský duch slavného závodu. "Pokud někdo upadne, hned mu několik soupeřů pomáhá na nohy. To je velký rozdíl třeba od Jizerské padesátky, kde panuje tvrdý boj."

Při posledních zimách podle něj nebyly ideální podmínky, zejména v roce 2015 byla teplota výrazně nad nulou, což znesnadňovalo závod. "Devadesát kilometrů je pořádná porce, na druhou stranu profil trati je lehčí než třeba v případě Jizerské padesátky. Naše výprava byla v rozsahu od 27 do 75 let, takže mezi účastníky byly i starší ročníky než já. Z toho je patrné, že na věku nezáleží. Sám jsem na trati dojel místní manželskou dvojici ve věku odhadem 85 let a měl jsem co dělat je předehnat," vypráví Mrkáček.

Mezi účastníky slavného závodu startuje nejvíce domácích Švédů, nejpočetnější výpravy pak pocházejí z Finska a Norska. "Silná je i výprava z Německa, Itálie, my jsme byli se čtyřmi stovkami účastníků asi na pátém šestém místě. Zdálo se mi to až neuvěřitelné, ale ani v jednom ročníku jsem neměl žádnou krizi. Jelo se mi výborně v rámci mých možností, byl jsem připraven na to, že je to dlouhý závod. Limit je dvanáct hodin a napoprvé jsem to stihl jen tak tak, asi o tři minuty. Při druhém ročníku už jsem byl asi o hodinu rychlejší. Je pravda, že poslední kilometry už se neskutečně vlečou," svěřil se Zdeněk Mrkáček. (zan)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
Košťátko