JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Výstava cestovatelů láká i na soutěž o ceny

Zpravodajství   (03.02.2017)

Nová Paka - Pokud v těchto dnech vstoupíte do výstavních prostor novopackého Suchardova domu, můžete na chvíli znejistět, kde jste se to vlastně ocitli.

Muzejníci tam v lednu otevřeli výstavu věnovanou proslulým cestovatelům Jiřímu Hanzelkovi a Miroslavu Zikmundovi a jejich výpravám. Na místě návštěvníci najdou například i kousek Núbijské pouště, mohou si prohlížet úryvky filmových dokumentů nebo velmi působivé trojrozměrné fotografie z výprav cestovatelů. Zároveň tak muzeum zahájilo první sezonu s celoročním provozem a veřejnost láká na soutěž o knihy.

"Už máme černé na bílém, že jsme obhájili na příští čtyři roky zařazení do geoparku UNESCO Český ráj, kam spadá jako východní brána i Nová Paka. O to víc bychom v návaznosti na obhájený titul chtěli, aby muzeum a informační centrum měly napříště celoroční provoz," nastínila ředitelka novopackého muzea Iveta Mečířová.

Doposud končívala muzejní sezona v říjnu, potom následovala ještě tradiční výstava betlémů z Novopacka, ale protože majitelé chtěli mít své betlémy na Vánoce doma, muzeum před Štědrým dnem zavíralo. Znovu se začalo vystavovat v dubnu zároveň s otevřením Klenotnice a informačního centra. "Letos jsme se poprvé rozhodli otevřít i přes zimu, což je trochu risk, protože lidé si na to musejí po letech zvyknout, že je tu pro ně muzeum celoročně," podotýká ředitelka.

Aktuální výstava autorů Jany Horké a Petra Horkého, která byla loňského roku k vidění na Konopišti a v polovině letošního roku poputuje do Náchoda, byla speciálně pro Novou Paku rozšířena. "Výstava je uzpůsobena přímo pro nás v tom smyslu, že je obohacena zmínkou o Kryštofu Harantovi, který patří k nedalekému hradu Pecka a který byl také velkým cestovatelem. Dohodli jsme se na tom s autory výstavy i panem kastelánem," vyzdvihla Mečířová.

Lidé mohou v Suchardově domě vidět velmi působivé 3D fotografie, které Zikmund a Hanzelka pořizovali na svých výpravách důmyslně propojenou dvojicí tehdejších fotoaparátů značky Flexaret. V poslechovém koutku se mohou zaposlouchat do originálních nahrávek rozhovorů obou cestovatelů a k vidění jsou například i projekce úryvků z filmů.

Součástí expozice je dětský koutek, kde si mohou nejmenší návštěvníci sestavit z velkých kostek šest obrázků s autentickými fotografiemi z expedic. K vidění je také údajně egyptský suvenýr Kryštofa Haranta nalezený na hradě, o jehož stáří odborníci vedou spory.

Packé muzeum láká k návštěvě výstavy cestovatelů také na soutěž, jíž se může zúčastnit každý návštěvník, který si zakoupí vstupenku. "Lidé mohou zakoupenou vstupenku s vyplněnou adresou vhodit do boxu u vchodu a my jednou měsíčně vylosujeme pět výherců, kteří získají knihu Hanzelka a Zikmund," láká Mečířová.

Výstava potrvá do konce května. Otevřeno je každý den včetně víkendů a svátků mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. "V průběhu výstavy se pokusíme ještě uspořádat nějaké besedy s cestovateli, jako byla například tuto středu návštěva pana Jindřicha Böhma v Gernatově domě, kde jsou také k vidění fotografie z natáčení filmu o Hanzelkovi a Zikmundovi," poukázala ředitelka.

Ve spolupráci s Českou unií karikaturistů probíhá v Suchardově domě paralelně i další výstava. Ta vznikla k loňskému výročí narození Václava Havla a zachycuje bývalého prezidenta očima a perem desítek karikaturistů z celého světa. (zan)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského