JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Tisíce motoristů si budou muset vyměnit řidičák

Zpravodajství   (09.03.2017)

Jičínsko - Další větší vlna povinné výměny řidičských průkazů čeká na motoristy v letošním roce. Tisíce lidí tak budou muset dojít na úřad a požádat o vydání nového dokladu. Kvůli zvýšenému náporu klientů úředníci doporučují, aby řidiči s výměnou neotáleli až na poslední chvíli.

"Výměna se v letošním roce dotkne několika tisíc lidí, ale nějaké dramatické fronty dlouho čekajících klientů tady nepředpokládáme. Pravdou je, že počet žádostí se letos navýšil, chodí i lidé, kteří už mají neplatný řidičský průkaz. Doporučuji proto všem, aby si zkontrolovali datum jeho platnosti," říká vedoucí odboru dopravy na jičínské radnici Martin Duczynski.

Ministerstvo dopravy už loni varovalo, že během roku 2017 postupně vyprší platnost více než 800 tisíc řidičských průkazů v Česku. Podle aktuální statistiky čeká na výměnu ještě asi tři čtvrtě milionu dokladů. Z toho konkrétně na Jičínsku necelých pět a půl tisíce - přímo v Jičíně úřad eviduje na 3200 držitelů průkazů s letos končící platností, v Hořicích 1350 a v Nové Pace přes 800.

Jde o průkazy, které stát hromadně vydával v roce 2007 s dobou platnosti na 10 let. Tehdy tak bylo vyrobeno vůbec nejvíc řidičáků v historii, dohromady asi 1,15 milionu.

"Bylo by dobré, aby si řidiči platnost svého řidičského průkazu pohlídali a dostatečně včas požádali o jeho výměnu, aby se vyhnuli frontám. Sice neočekáváme dlouhé čekací lhůty, jako tomu bylo v minulosti, ale přece jen by měl každý počítat s tím, že agenda bude vytíženější, určitě víc než v loňském roce," zdůraznil Duczynski.

Odbor dopravy na úseku řidičských průkazů i přes větší počet úkonů agendu podle něj zvládá. Fronty mohou být sice občas o něco delší, ale nikoliv prý dramatické. "Mohou se protáhnout na desítky minut, ale půl dne zatím nikdo nečekal." Za jeden úřední den odbaví v Jičíně i stovku klientů. I když platnost dokladů končí průběžně během celého roku, větší nápor u přepážek se tradičně očekává spíš až v jeho závěru.

Výměna průkazu po deseti letech je bezplatná a lze ji provést již tři měsíce před skončením platnosti. K vydání nového dokladu je potřeba doložit platný průkaz totožnosti a s sebou donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák. "K výměně je potřeba vlastní fotografie, protože na rozdíl od agendy občanských průkazů a pasů u nás fotografie žadatelů nepořizujeme," konstatuje Duczynski.

Motoristé, kteří o vydání nového řidičského průkazu nepožádají včas a budou řídit i po uplynutí jeho platnosti, se vystavují riziku pokuty za řízení bez platného dokladu. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do dvou tisíc korun, v případě správního řízení až dva a půl tisíce. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
Košťátko