JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Legiovlak je od úterý k vidění v Jičíně, poté zavítá i do Nové Paky

Zpravodajství   (17.03.2017)

Jičínsko - Od 21. do 26. března bude možné v Jičíně a poté od 28. března do 2. dubna v Nové Pace navštívit Legiovlak, který od roku 2015 putuje po českých městech, aby zájemce seznámil s historií československých legií.

Legiovlak se skládá z 13 zrekonstruovaných vagonů, kterými se v letech 1918-20 přepravovaly desetitisíce legionářů napříč Ruskem po transsibiřské magistrále a průjezd si často museli vynutit bojem. "Soupravy legionářských vlaků byly kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu," uvádí mluvčí projektu Miloš Borovička. Historická souprava se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. K vidění bude dobové vybavení, stejnokroje, zbraně a fotografie mapující historii legií. Letošní novinkou je vagon pro ubytování důstojníků. "Lidé tak letos mohou porovnat, jak na tom byli prostí vojáci v tzv. těpluškách, které byly až pro šestnáct mužů, oproti důstojníkům v luxusních salonních vozech," uvádí Miloš Borovička s tím, že způsob boje legionářů pak představí improvizovaný obrněný vůz, který je vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Každý návštěvník může v databázi na Legiovlaku také zjistit, zda měl mezi svými předky legionáře.

V Jičíně bude Legiovlak slavnostně zpřístupněn 21. března v 10 hodin, prohlédnout si ho lidé budou moci do 26. března ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 18 hodin, poté od 28. března do 2. dubna bude vlak ve stejných časech k vidění v Nové Pace. Školy si mohou objednat exkurze a organizátoři připravili pro veřejnost i komentované prohlídky s průvodcem, které začínají každý den od 13 hodin a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. (ip)


více informací o Legiovlaku


Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského