JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Jičínské muzeum stále nemá místo pro sbírky

Zpravodajství   (17.02.2017)

Jičín - Jičínské muzeum neplní dostatečně svou funkci, stále nemá prostory, kam by mohlo uložit tisíce svých sbírkových předmětů. Kvůli stísněným podmínkám nemůže přijímat ani předměty od soukromých dárců. Kritickou situaci vyřeší jedině stavba nového muzejního depozitáře. Ačkoliv existuje povolení k výstavbě, investice se pořád odkládá. Chybí na ni peníze.

"Situace je opravdu nevyhovující, a proto také intenzivně jednám s vedením Královéhradeckého kraje, který je naším zřizovatelem. Hledáme možnosti financování. Například zjišťujeme podmínky zařazení muzea do projektů přeshraniční česko-polské spolupráce, kde by byla šance dosáhnout na dotaci," říká ředitel jičínského regionálního muzea Michal Babík.

Náměstkyně hradeckého hejtmana Martina Berdychová potvrdila, že kraj se snaží zajistit finanční zdroje pro výstavbu depozitáře. "Zjišťujeme, jestli se najde příležitost v rámci přeshraniční česko-polské spolupráce nebo v rámci nově připravovaných norských fondů. Pokud nic nenajdeme, tak budu hledat peníze přímo v krajském rozpočtu, protože chybějící depozitář v Jičíně potřebujeme co nejdříve vyřešit," prohlásila Berdychová.

Podle ní jde o dlouho odkládanou a také potřebnou investici, protože muzeum odpovídající zázemí zoufale postrádá. Dodává, že sbírky nejsou v odpovídajícím prostředí a navíc část je uskladněna v pronájmu, který prý také není optimální. "Co je ovšem nejdůležitější, muzeum nemůže nakupovat nebo přijímat dary do svých sbírek, protože je nemá už kam dát. Nemůže se tedy rozvíjet. Takže muzeum svoji základní funkci vlastně adekvátně neplní," zdůraznila Berdychová.

Pro letošní rok krajský rozpočet s penězi na stavbu depozitáře nepočítá. "Jakmile se depozitář dostane mezi priority, můžeme financování naplánovat hned na příští rok. Pokud takový návrh do rady přijde, budeme se jím zabývat," tvrdí krajský radní Rudolf Cogan.

Muzejní depozitář by podle nových propočtů přišel asi na 33 milionů korun a jeho výstavba je už delší dobu plánována na pozemku vedle fary v Robousích. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka