JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Jičínské kino dočasně zavírá. Začíná jeho obnova

Zpravodajství   (24.02.2017)

Jičín - Budova biografu Český ráj zůstane minimálně rok zavřená. Poslední projekce se uskuteční příští týden, od března vypukne rozsáhlá rekonstrukce a modernizace skoro sto let starého kina, které je v nevyhovujícím stavu. Promítání filmů bude dočasně probíhat v provizorních podmínkách v sále kulturního domu ve Valdicích. V novém prostředí začne kino v Jičíně znovu promítat až v létě 2018.

"Od 1. března jičínský biograf přeruší provoz a budovu si přeberou stavbaři. Aby diváci nepřišli o nejnovější snímky české i světové kinematografie, promítání se přestěhuje do valdického kulturního domu," informovala mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová. Kino ve Valdicích tak po pětadvaceti letech obnoví alespoň dočasně svou činnost.

Biograf Český ráj sice v posledních letech prošel různými zásahy a vylepšeními, například přestavbou sociálních zařízení, modernizací promítací technologie nebo výměnou sedadel, jeho stav se však po stránce stavební nadále zhoršuje. Město Jičín se do rekonstrukce biografu pouští po nejméně deseti letech diskuzí a příprav, včetně zpracování finální verze projektu. "Rekonstrukce je nevyhnutelná a není možné ji dál odkládat, protože řada věcí v budově už dosluhuje," komentoval před časem stav biografu jičínský místostarosta Petr Hamáček.

Nadcházející oprava za zhruba pětatřicet milionů korun počítá s tím, že se vzhled biografu vrátí do původní podoby z dvacátých let minulého století. Výraznou proměnu čeká hlavně průčelí, které získá zpět původní prvorepublikový ráz s dominantními portály. Úpravy zasáhnou například i střechu a repliky nahradí původní a dnes již zcela nevyhovující okna a dveře. Celkový obrys kina pozmění také demolice postranních přístaveb, které podobně jako další necitlivé stavební zásahy vznikaly až v pozdějších letech během druhé poloviny dvacátého století. Právě dodatečné úpravy mají špatný vliv na statiku objektu, což se projevuje rozpraskaným obvodovým zdivem.

"Kino se změní po stránce stavební i technologické, ať už jde o instalaci nové vzduchotechniky, nebo rozvodů tepla. Naopak toalety, které prošly obměnou před několika málo lety, zůstanou neporušeny. Stavební činnost se jim vyhne," sdělil Hamáček.

Zatímco vnější plášť bude odpovídat stavu z první republiky, interiéry podle něj budou vybaveny nejmodernější technikou a prostory budou poskytovat návštěvníkům komfort odpovídající soudobým požadavkům. Kapacita sálu se zmenší ze současných 310 na 185 sedadel. Hlavní foyer se posune i do prostor v patře, nové prostředí získají šatny a odpovídající zázemí budou mít poprvé i účinkující. Kino po rekonstrukci nabídne divákům mimo jiné i lepší akustiku a zároveň také nejmodernější ozvučení pro filmové projekce.

"Spolu se 4K projektorem, který již máme, bude biograf vybavený nejvyšší možnou technologií. Pro diváky se tak spolu se zvětšením foyer zvýší komfort o několik řádů," prohlásil ředitel Kulturních zařízení města Pavel Nožička s tím, že sál pak bude možné využívat i pro jiné účely, například pro koncerty, přednášky nebo komorní divadla.

Poslední promítání v současném biografu se uskuteční v úterý 28. února a na programu budou hned tři tituly. "Uvedeme Lego Batman, Zlato a T2 Trainspotting. Pro diváky máme malé překvapení - vstupenky z posledního dne budou zároveň platit jako volná vstupenka do nově zrekonstruovaného kina," oznámil jeho provozní Michal Miškovský.

Projekce v náhradních prostorách, které si město pronajalo od Vězeňské služby v kinosálu ve Valdicích, hodlá spustit po měsíční výluce, tedy začátkem dubna. Důvodem je demontáž promítací techniky a její přemístění z biografu v Jičíně do Valdic, kde v průběhu března bude probíhat instalace a další nezbytné přípravy. "Informace o našem programu najdete na obvyklých místech, konkrétně na webu biografjicin.cz nebo v městském informačním centru. Na těchto místech lze vyřídit i rezervace vstupenek," upřesnil Miškovský.

Radnice tvrdí, že stavební práce bude možné zahájit po vyhodnocení vzorků zeminy, které získala s pomocí průzkumných sond. "V průběhu února došlo k vyhloubení čtyř vrtů pro zjištění přesné skladby podloží, na kterém kino stojí. Vzorky zeminy byly převezeny do laboratoře k rozborům. Výsledky posoudí generální projektant a podle toho se začne s pracemi," konstatuje Jan Strašík z odboru investic na jičínské radnici. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského