JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Železnické muzeum vystavuje dílo Anny Mackové

Zpravodajství   (24.02.2017)

Železnice - Především grafiky a ex libris s krajinnými či zvířecími motivy představuje muzeum v Železnici, které si v těchto dnech připomíná život a dílo Anny Mackové.

Výstava se koná u příležitosti 130. výročí narození výtvarnice, která pocházela z nedalekých Studeňan, kde se narodila v dubnu 1887. Výjimečná žena, která vládla paletou a štětci, a hlavně rydly, byla nejen druhou životní družkou Josefa Váchala, ale zejména respektovanou umělkyní. Už soudobá kritika v tuzemsku i zahraničí oceňovala její grafické listy, které jako jedna z mála žen vytvářela technikou dřevorytu. Železnické muzeum dává divákům nahlédnout do autorčina tvůrčího světa, pro který sbírala inspiraci během svých častých vycházek do okolí i cest do vzdálenějších míst, mimo jiné k Jadranu. Důležitou doménou Anny Mackové byla tvorba ex libris a také řadu těchto drobných grafických prací si mohou nyní návštěvníci muzea prohlédnout. Část vystavených děl pochází přímo ze sbírek muzea, další část tvoří zápůjčky od soukromých sběratelů. Mezi vystavenými grafikami je například i zajímavý dopis z roku 1940, v němž autorka nabízí své dílo právě železnickému muzeu.

Výstava malířky a grafičky Anny Mackové, která zemřela 4. května 1969 v Nové Pace, bude v železnickém muzeu k vidění do 3. března. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Košťátko