JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Jičín nevzdává plán vybudovat relaxační zónu

Zpravodajství   (03.03.2017)

Jičín - Město stále živí naději, že se mu podaří získat miliony korun na vybudování relaxační zóny mezi Cidlinou a sídlištěm na Novém Městě. Pravý břeh řeky mohou díky tomu oživit například vycházkové okruhy pro pěší a cyklisty, hřiště a odpočinková místa s lavičkami. Změny mají být pro obyvatele sídliště zpestřením, stejně jako obnovené meandry Cidliny.

Jičínští radní znovu zkouší štěstí a opět požádali Nadaci Proměny o dotační příspěvek, který může přinést až 25 milionů korun. S žádostí o peníze na projekt Odpočinková zóna Cidlina před dvěma lety Jičín postoupil sice do finále, ale neuspěl. Letos by rád zvítězil.

"V letošním roce Nadace Proměny znovu vyhlásila výzvu v dotačním programu, který pomáhá městům rozvíjet veřejná prostranství. A Jičín se ho zúčastní. Můžeme tak získat příspěvek ve výši až 25 milionů, přitom povinný podíl města je 10 procent," informoval před časem jičínský místostarosta Petr Hamáček.

Celkové náklady se odhadují na 50 milionů korun, případná dotace by tak mohla pokrýt maximálně polovinu plánovaných výdajů. Radnice už dříve naznačila, že by projekt budovala po etapách v průběhu tří až pěti let. A do rozhodování o využití pozemků se snaží více vtáhnout i veřejnost. Lidé z novoměstského sídliště mohli navrhovat nejen způsob využití tamní lokality, ale následně se mohli v anketě vyjádřit i na téma, jaký způsob parkování vozidel preferují a zda by přivítali výstavbu parkovacího domu, nebo podzemních garáží, které by mohly vyrůst právě v zadní části budoucí odpočinkové zóny. "Parkování by mělo navazovat na panelové domy a mělo by zapadnout do lokality i architektonicky. Nechceme pouze nové parkoviště, které zde ostatně už je. Protože se ale jedná o velkou investici, musíme nejdříve zjistit poptávku," komentoval loňskou anketu radní Luděk Havel.

"Uspořádali jsme ankety, které dávaly veřejnosti prostor vyjádřit, co by v daném území lidé chtěli. Některé nápady byly zajímavé a využili jsme je přímo v projektu. Protože velká část území bude věnována také dětem, oslovili jsme se stejným požadavkem i naše základní školy. Z každé z nich se jeden tým nebo celá třída zapojily a prostřednictvím výtvarných návrhů mohly vyjádřit své představy o možném budoucím využití celého prostranství," sdělil Hamáček. "Důležité také je, že se nám už podařilo vykoupit poslední pozemek od soukromých vlastníků a domluvit se společností ČEZ přeložení vedení vysokého napětí, které vede poblíž panelových domů. To dosud brání v rozvoji lokality," dodal místostarosta.

Zatímco dospělí navrhují například hřiště, vycházkové trasy, grilovací koutky nebo vodní prvky, mezi dětskými návrhy se podle Hamáčka často objevují lanová centra, altány, venkovní posilovny, bludiště, cyklostezka, horolezecká stěna, kopec na sáňkování nebo pikniková louka. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka