JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Knihovnám odstartoval maraton akcí Měsíce čtenářů

Zpravodajství   (03.03.2017)

Jičínsko - Knihovny po celé republice v březnu už tradičně stupňují svoji aktivitu a vyhlašují Měsíc čtenářů. Nejinak je tomu na Jičínsku, kde připravily nespočet akcí. Knihovnice z různých míst regionu přijely představit svůj program minulý týden do Jičína.

"Snažíme se přilákat co nejširší spektrum lidí do knihoven a bylo by nám velkou ctí, kdyby přišli i ti, kteří nechodí pravidelně. Tomu přizpůsobujeme výběr programů," předesílá ředitelka jičínské knihovny Jana Benešová.

Celý letošní rok je navíc spojený s padesátými narozeninami Čtvrtkovy postavičky Rumcajse a to se odrazí v aktivitách knihoven. "Letos rozjíždíme spolupráci s knihovnou v Písku, se kterou uspořádáme soutěž pro dětské youtubery. Budeme chtít, aby děti ukázaly Rumcajsovi to, co je v jejich městě zajímavé. Pořádáme celostátní literární soutěž, kde by se měly děti zamyslet, kdo všechno žije v Řáholci. Pořádáme také výtvarnou soutěž s nadací festivalu Jičín - město pohádky," řekla Benešová. Na Rumcajse se zaměří také například v Železnici a Kopidlně nebo v Jičíně při projektu Prodloužené víkendy.

Během samotného března nabízejí knihovny desítky přednášek, akcí pro děti i dospělé, soutěží, výstav nebo dílen. Například v Sobotce zahájí 8. března cyklus věnovaný sociální tematice přednáškou Radky Vokounové o domácím násilí. "Budeme si povídat postupně o dvou lodích, 10. března je to beseda La Grace vyplouvá a 13. března Příběhy lidí z Titaniku. V polovině března bude přednášet Karol Bílek o historii soboteckého zdravotnictví, tím si připomeneme dvousté výročí otevření lékárny v Sobotce," vybírá z nabídky sobotecká knihovnice Magdaléna Šrůtová. Sobotka je také dalším místem v regionu, kde začala knihovna provozovat virtuální univerzitu třetího věku ve spolupráci s ČZU v Praze. Další konzultační střediska fungují v Jičíně, Nové Pace, Hořicích a Pecce.

"Veřejnost bych chtěla do knihovny na Pecku pozvat na několik zajímavých akcí Měsíce čtenářů, asi nejvíce na dvě přednášky. Jedna se týká aromaterapie, druhá bude cestopisná, budeme putovat Srí Lankou. V rámci mateřského klubu se konají tři setkání, vždy na jiné téma. Děti bych chtěla pozvat na tradiční Noc s Andersenem," uvedla peckovská knihovnice Lenka Knapová.

"Na 22. března jsme naplánovali podvečerní setkání s publicistkou a spisovatelkou Marií Formáčkovou. Ta byla už před časem v Jičíně a beseda vzbudila velmi příznivý ohlas," zve do Miletína Alena Erbanová.

V celém jičínském regionu dnes působí 77 knihoven, z nichž mnohé se svými programy k Měsíci čtenářů připojují. "Je samozřejmě těžké srovnávat ty velké, které jsou otevřeny každý den, s malými vesnickými knihovnami, ale zajímavá jsou určitě celková čísla. Za loňský rok knihovny našeho okresu navštívilo 337 tisíc uživatelů, uskutečnily více než 437 tisíc výpůjček, uspořádaly 1619 kulturních a vzdělávacích akcí. V celém okrese máme 334 tisíc jednotek knihovního fondu a náklady na jeho pořízení činily 2,6 milionu korun," shrnula Jana Benešová. "Leckdy je knihovna to poslední, co ještě na vesnici zůstává po zrušení pošty, obchodu a hospody, proto se velmi snažíme, aby vesnické knihovny plnily dále svoji funkci. Finančně se podílí kraj příspěvkem na výkon regionálních funkcí a potom každá obec přispívá na nákup výměnného fondu," připomíná. (zan)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka