JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Mlázovice plán na otevření obecního obchodu odkládají

Zpravodajství   (03.03.2017)

Mlázovice - Na neurčito zatím odkládají Mlázovice plán na otevření obecního obchodu se smíšeným zbožím. Radnice vyhodnotila záměr jako příliš nákladný, organizačně náročný, a hlavně s nejistým výhledem, že by obyvatelé novou službu dostatečně využívali.

"Mezi obyvateli jsme si udělali průzkum prostřednictvím ankety, jestli opravdu stojí o to, abychom se tímto záměrem dál zabývali. Naprostá většina z 242 hlasujících se vyslovila pro otevření obchodu, ale výsledky se dají brát i tak, že zhruba další polovinu obyvatel tato problematika vůbec nezajímá a do ankety se nezapojila. Myslím, že to není dostatečně aktivní podpora pro takový záměr," říká mlázovický starosta Tomáš Komárek.

I to byl nakonec jeden z důvodů, proč zastupitelé plán výstavby a otevření obecní prodejny dali k ledu. Neobvyklá myšlenka se začala rodit už v loňském roce, kdy radnice reagovala na ukončení činnosti dosavadního soukromého nákupního střediska v centru Mlázovic. Lidé se na vedení městečka začali obracet s požadavkem, aby končící obchod obec nahradila svým vlastním. Radnice o tom začala skutečně uvažovat, a to i přesto, že v Mlázovicích nadále působí další privátní prodejna, kterou provozuje novopacké spotřební družstvo Jednota.

"Účast v dotazníkovém šetření byla vysoká, ale i tak se polovina lidí vůbec nevyjádřila. Není tedy jasné, jestli jsou pro, nebo proti. Naproti tomu přes třicet odevzdaných hlasů bylo jasně proti a ústně jsem obdržel i několik velmi ostrých, opravdu silně negativních názorů a komentářů," líčí Komárek.

Při podrobném ověřování podmínek, za kterých by hygienici, hasiči, stavební úřad a další odborníci koloniál povolili, radnice zjistila, že prostory bývalého kina, které chtěla pro plánované účely přestavět, nejsou zcela vhodné.

"Prostory po zrušeném kinu jsou v tuto chvíli jediné, které můžeme využít, ale není to úplně ideální. Bohužel jiné prostory nemáme. Někteří lidé sice navrhovali využít za tímto účelem budovu bývalé školky, ale ta nesplňuje podmínku bezbariérovosti ani možnost snadného zásobování. Byly by s tím spojené i značné finanční náklady a také velká organizační a časová zátěž pro pracovníky obce. Proto jsme od záměru zatím ustoupili," přiblížil starosta.

Současně ale zdůraznil, že v případě změny společenské poptávky, tedy při opravdu velkém zájmu ze strany místních obyvatel, podobný podnik do budoucna nevylučuje. "Pokud by byla obrovská vlna zájmu, pak bychom do toho možná šli, stejně tak v případě, kdyby se situace ohledně zásobování obyvatel nějak dramaticky zhoršila," míní Komárek. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského