JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Obnova Valdštejnské lodžie omezí letos pořádání svatebních obřadů

Zpravodajství   (28.03.2017)

Jičín - Snoubencům, kteří letos plánovali svatební obřad ve vyhledávané Valdštejnské lodžii, zkomplikuje život nadcházející rekonstrukce tamního letohrádku. Cílem je obnova mohutného dvouramenného schodiště a přilehlé terasy s výhledem do Libosadu.

Zakázku za necelých pět milionů korun získala v minulých dnech pardubická firma Chládek a Tintěra, jejíž pracovníci obsadí barokní památku v průběhu celé turistické sezony.

"Situace je dost podobná tomu, co nastalo před dvěma lety, kdy v lodžii probíhala rekonstrukce fasády letohrádku ze tří světových stran. Letos to ale bude z hlediska svatebních obřadů možná ještě horší, protože práce budou probíhat přímo v prostoru velkého dvouramenného schodiště a navazující saly terreny, kde se obřady zpravidla odehrávají. Kromě renovace schodiště a dlažby se uskuteční obnova omítky s následnou výmalbou celého venkovního sálu. Součástí projektu je například i dešťová kanalizace," shrnul jičínský místostarosta Petr Hamáček.

Ve Valdštejnské lodžii se přitom každoročně uskuteční desítky svatebních obřadů, v posledních letech se jejich počet pohybuje kolem třiceti. "Myslím si, že v případě hezkého počasí to nemusí být zase až takový problém, protože v Jičíně a okolí je řada atraktivních míst, která jsou svatebčany vyhledávaná. Prostory pro takzvanou mokrou variantu, tedy pro případ deštivého počasí, se hledají přece jen už o něco hůř. Věřím, že pro takové případy může být právě sala terrena pro některé páry vhodnou variantou, bohužel ale zhruba od dubna do podzimních měsíců tam budou probíhat kamenické a stavební práce," líčí místostarosta.

Město plánovalo opravu letohrádku dlouhodobě, v posledních letech ho k tomu přiměl i kus odpadlé omítky, který naštěstí nikoho z návštěvníků barokní památky neohrozil. "Záměr je jasný, protože realizací letošní zakázky se současně uzavře obnova exteriéru letohrádku, zvenčí už bude kompletně zrekonstruovaný. Bohužel to s sebou přinese omezení pro turisty a další návštěvníky," konstatuje Hamáček a dodává, že lešení dočasně zkazí i vizuální dojem.

Zakázku ve Valdštejnské lodžii získala firma, která v Jičíně provádí už všechny nejdůležitější stavební investice města. Společnost Chládek a Tintěra buduje například nové venkovní zázemí pro sportovce na atletickém stadionu a v minulých dnech se pustila do záchrany devadesát let staré budovy Biografu Český ráj. Práce v hodnotě 4,8 milionu korun budou ve Valdštejnské lodžii probíhat zhruba od dubna do října. Původní projekt přitom počítal s náklady kolem 7,1 milionu korun. Na financování získalo město dotaci z fondu ministerstva kultury. Do lodžie s okolním parkem investuje město příležitostně už přes dvacet let. Dosavadní práce si vyžádaly desítky milionů korun, na kompletní rekonstrukci by bylo potřeba podle některých odhadů ještě asi čtvrt miliardy. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka