JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Dopravu v Jičíně opět zkomplikuje oprava výpadovky

Zpravodajství   (10.03.2017)

Jičín - Dopravní zácpy a delší průjezdy městem a také zpoždění autobusových linek mohou očekávat obyvatelé Jičína, kde v nejbližších dnech začne další etapa rozsáhlé rekonstrukce silnice mezi Jičínem a Železnicí. Kolony aut se budou tvořit hlavně v Revoluční ulici podél lipové aleje, kterou obsadí stavbaři. Zemní práce budou stejně jako loni probíhat za běžného provozu, ale doprava bude povolena pouze kyvadlově vždy jen v jednom směru.

"Druhá etapa rekonstrukce frekventované silnice vedoucí lipovou alejí směrem na hranice okresu, tedy na výpadovce do Semil, by mohla být spuštěna už příští pondělí. Zatím chybí ještě jedno stanovisko, ale i tak stále věřím, že podklady v rámci povolovacího řízení budou včas kompletní a 13. března se skutečně práce zahájí," oznámil vedoucí odboru dopravy na jičínské radnici Martin Duczynski.

Krajská správa a údržba silnic prý nechce investici za desítky milionů korun zbytečně odkládat, na loni zahájenou obnovu značně rozbité a přitom poměrně dost vytížené komunikace proto v každém případě naváže ještě v průběhu března. "Zahájení stavby by se mohlo posunout maximálně o týden, takže pokud první termín nevyjde, takzvaný plán B počítá s tím, že by jako další datum spuštění stavby přicházelo v úvahu pondělí 20. března," doplnil Duczynski.

Letošní výkopové a další zemní práce budou pokračovat přesně v místech, kde loni skončily. V druhé etapě se přitom opět počítá s částečným uzavřením silnice v délce kolem 800 metrů, a to zhruba od poloviny lipové aleje až téměř k odbočce k parku u Valdštejnské lodžie a židovskému hřbitovu. Změny se dočasně dotknou i cestujících hromadnou dopravou, protože například autobusovou zastávku v Soudné čeká přesun směrem k bývalému hotelu Start.

Problémy mohou letos na jaře očekávat právě obyvatelé a organizace v Soudné, protože minimálně část této příměstské oblasti může být i na jeden až dva dny zcela odříznuta od okolního světa. "Snahou všech zúčastněných je, aby dopravní omezení trvala co nejkratší dobu. Situace v tomto úseku je ovšem složitá a měli bychom počítat s tím, že křižovatka směrem k základní škole v Soudné může být i na jeden den úplně uzavřena. Hlavně pro obyvatele Soudné to bude znamenat dost velké komplikace," připouští vedoucí odboru dopravy.

I kvůli lidem, kteří v této lokalitě žijí nebo tam dojíždějí za prací, chce radnice opět mimořádně zprůjezdnit areál bývalých kasáren, což chápe jako nouzové řešení.

Stavba podle odborníků nejspíš vyvolá dopravní komplikace po celém Jičíně a možná ještě o něco víc v okolních obcích, ale proti loňsku by měla být přece jen méně dramatická, neboť už nebude uzavřena kruhová křižovatka na kraji lipové aleje.

Nadcházející stavební práce by měly probíhat od poloviny března do 10. května s tím, že nejprve bude uzavřen pravý jízdní pruh ve směru z Jičína. Dopravu tam budou po celou dobu kyvadlově řídit pracovníci stavby a v nočních hodinách světelná signalizace. Stavbaři by pak měli na akci navázat třetí etapou, která povede přes železniční přejezd do Valdic a dál na Železnici. A nejpozději na přelomu října a listopadu by dodavatelská firma Alpine Bau měla zprovoznit opravenou silnici v celém úseku až k Bradlecké Lhotě.

"Pro nákladní dopravu budou stejně jako loni stanoveny objízdné trasy. Řidiči osobních vozidel si náhradní cestu budou hledat sami, což se nepochybně projeví zvýšenou intenzitou dopravy v okolních obcích. Průjezd nákladních aut některými vesnicemi bude zakázán," konstatuje Duczynski.

Ten sice nepředpokládá, že by v následujících týdnech docházelo k zablokování silnic při průjezdu Jičínem, ale s případným zpožděním by podle něj měl každý motorista a cestující dopředu raději počítat.

Na etapy rozdělená oprava šest kilometrů dlouhé silnice od okružní křižovatky v aleji přes Valdice, Železnici až na hranici jičínského okresu a Královéhradeckého kraje vychází na 56 milionů korun bez daně. Jde o největší dopravní stavbu v Jičíně za posledních několik let. Další podobnou akci připravuje kraj v souvislosti s rekonstrukcí ulic Ruská a Poděbradova, která potrvá minimálně dva roky a náklady se vyšplhají na víc než dvojnásobek. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka