JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Výstava představila výrobky podniku Tesla

Zpravodajství   (10.03.2017)

Nová Paka - O několik desetiletí zpět v čase se v těchto dnech přenesou návštěvníci kulturního střediska v Nové Pace, kde prostory malého sálu zaplnilo kolem stovky elektrospotřebičů vyrobených převážně někdejším národním podnikem Tesla od poloviny minulého století. Málokdo z generace dnešních čtyřicátníků by při prohlídce expozice nenašel nějaký ten přístroj, který pamatuje z domácností svých rodičů a prarodičů.

K vidění je zde téměř celá výrobní řada cívkových magnetofonů, mnoho kazetových a gramofonových přístrojů, celá škála radiopřijímačů, elektronických stavebnic, televizorů, měřicích přístrojů a drobné domácí elektroniky své doby, ale třeba i koutek věnovaný tehdejším osmibitovým počítačům. Pro novopackou výstavu je ze své rozsáhlé sbírky vybral Petr Váradi ze Staré Paky.

"Teslu sbírám víceméně po celý svůj dospělý věk, intenzivněji jsem se tomu začal věnovat zhruba před pěti lety. Přístroje sháním různým způsobem, na inzeráty, přes aukční server, na burzách nebo přes kamarády. Udržuji kontakty s lidmi, kteří mají stejný koníček, a mezi kamarády pořádáme srazy, kam třeba přivezeme své oblíbené kousky na malou výstavu," popisuje sběratel.

Největší historickou hodnotu pro něj mají nejstarší elektronkové cívkové magnetofony. V Pace je k vidění třeba první magnetofon od Tesly roku výroby 1956/57, následně magnetofony Sonet Duo a Sonet B3 nebo první bateriové, přenosné přístroje až po ty novější.

"Impulzem ke sbírání starých přístrojů bývá nostalgie. Člověk si tenkrát chtěl něco pořídit, ale nemohl, tak si to vynahradí po letech a ještě k tomu něco přidá a rozšiřuje si obzory. Nakonec to přeroste ve sběratelský koníček," líčí svoji cestu k rozsáhlé sbírce elektroniky Petr Váradi. "Na druhou stranu si vybírám, nesbírám úplně všechno. Mám vyhlídnutých ještě pár kousků, které bych chtěl, ale nemám ambici soustředit všechny výrobky té doby."

Návštěvníci novopacké výstavy uvidí kromě jiného také například historicky druhou u nás vyráběnou televizi, která se od té vůbec první liší jen tím, že má navíc vestavěný radiopřijímač. "V úplně první televizi bylo nevyužité místo, tak tam později výrobce integroval rádio. Zákazník ušetřil, protože si nemusel kupovat rádio a televizi zvlášť, kde si zaplatí dvakrát i zesilovač a napájecí zdroj a také samotnou skříň přístroje. Dokonce tehdy existoval i návod, jak si do ní zabudovat dodatečně ještě gramofon," poukazuje Milan Ambrož z Trutnova, který zapůjčil do Nové Paky několik přístrojů také ze své sbírky.

Z kurióznějších exponátů mohou návštěvníci vidět například podomácku vyrobené číslicové hodiny s digitrony a elektronickou kukačkou. Výstava je přístupná do 17. března v pracovních dnech od 8 do 16 hodin, v sobotu a neděli od 14 do 17 hodin. (zan)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka