JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Výstava přibližuje putování dráteníků světem

Zpravodajství   (17.03.2017)

Jičín - Dráteníci bývali nepostradatelnými řemeslníky, kteří putovali všemi kraji napříč kontinentem i zámořím. Opravovali hliněné hrnce a vyráběli užitkové předměty pro domácnost. A právě um slovenských dráteníků představuje od konce minulého týdne výstava v jičínském regionálním muzeu.

Výstava podle její autorky Daši Ferklové ze Slovenského národného múzea v Martině, které expozici zapůjčilo, ukazuje historii slovenského drátenictví od prvních písemných dokladů přes rozkvět koncem devatenáctého století až po postupný zánik. Život dráteníků i jejich cesty dokumentují písemné záznamy, fotografie a originální výrobky, které se vyvíjely podle vkusu a požadavků zákazníků. Slovenští dráteníci představovali v minulosti významný fenomén, po desítky let putovali Evropou i za oceánem, své dovednosti rozvíjeli třeba v Rusku nebo na Balkáně. Nejstarší písemné záznamy o drátenické práci, jejíž kolébkou byla oblast severozápadního Slovenska, pocházejí z konce 17. století. Výstava zachycuje, jak řemeslná činnost spojená s podomními opravami a zpevňováním kuchyňského nádobí měkkým železným drátem nabyla především vandrovní formy. Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout nejen rozmanitý sortiment praktických a dekorativních výrobků z drátu, ale také umělecké předměty výtvarnice Blanky Šperkové, která se dovedností někdejších řemeslníků inspirovala. Ve své tvorbě na slavnou tradici navázala a její díla zhotovená technikou pletení bez jehlic a ručním vázáním tak reprezentují nový směr drátenictví v jeho umělecké podobě. V té původní zaniklo po druhé světové válce. Výstava Svetom, moje, svetom - O slovenských drátenících bude ve výstavní chodbě jičínského muzea přístupná do 23. dubna. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Košťátko