JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Hlavní výjezdy z Jičína začnou hlídat kamery

Zpravodajství   (17.03.2017)

Jičín - Další nárůst počtu bezpečnostních kamer chystá na letošní rok radnice v Jičíně. Poté, co město posílilo nedávno dohled v lokalitě Lidického náměstí nebo poblíž parkoviště v obchodní zóně v Hradecké ulici, hodlá pokrýt monitorovacím zařízením všechny hlavní výjezdy z města. Souběžně s posílením kamerového systému dochází také k jeho výraznější modernizaci.

"Postupně vyměňujeme zastaralé kamery za novější, které mají hlavně mnohem lepší rozlišovací schopnost. Analogový systém nahrazuje digitální a některé body vznikají nově. Současný kamerový systém bychom rádi částečně ještě rozšířili, v porovnání se současným stavem jde o patnáctiprocentní navýšení," sdělil velitel městské policie v Jičíně Karel Juryca. Během dvou let se počítá s pořízením sedmi kamer.

Velitel připouští, že většina frekventovaných míst v centru je pod dohledem, radnice se proto nově soustředí hlavně na důslednější pokrytí páteřních komunikací při příjezdu a výjezdu z města.

Přitom v Jičíně je v současné době 17 kamer otočných a dalších 45 pevných, které sledují dění hlavně v bezprostředním okolí škol, sportovních zařízení nebo knihovny. Nové a modernější kamery, které chce město pořídit v hodnotě zhruba půl milionu korun, budou umístěny většinou na sloupech veřejného osvětlení a budou na pevno nastaveny tak, aby sledovaly projíždějící vozidla.

"Celkem budeme mít k dispozici pět takových pevných kamer na výpadovkách, jedna otočná kamera se tímto způsobem už testuje. Na všech pěti strategických křižovatkách tedy bude vždy dvojice kamer, jedna pevná a jedna otočná, která bude průběžně sledovat celý prostor," upřesnil jičínský starosta Jan Malý.

Strážníci by tak měli mít lepší přehled o pohybu vozidel na území města, což by prý mohlo přispět k vyšší objasněnosti některých přestupků a trestných činů, ale hlavně si slibují, že to bude působit preventivně a případné pachatele od trestné činnosti odradí.

"Služba v rámci systému pevných kamer bude sloužit hlavně republikové policii. Pokud se nám podaří získat další dotaci na pořízení nové techniky, pevné kamery na příjezdech do města budou schopny rozeznat typ všech projíždějících vozidel a jejich registrační čísla a také zaznamenají čas průjezdu. Díky tomu by už pak nemělo uniknout žádné vozidlo, které tímto místem projede. Dnes tak důsledná kontrola možná není, protože otočné kamery na křižovatkách sledují různé lokality," říká Juryca. Jičín prý bude jedním z mála měst, které si tento sledovací systém pořídí. Státní policie díky němu bude moci monitorovat i trestnou činnost, která přesahuje hranice jednoho města.

Radnice zvyšující se počet kamer nepovažuje za výraznější problém v otázce zásahu do soukromí lidí. "Někomu to vadí, někomu nikoliv. Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že rozšíření kamerového systému by naprostá většina respondentů přivítala. Kamery monitorují veřejná místa a statistika ukazuje, že mají příznivý vliv na pokles kriminality, zejména u krádeže aut. A zvyšuje se také objasněnost. Jsem přesvědčen, že kamerový systém pomáhá," tvrdí Jan Malý. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka