JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Opravy staropacké roubenky pokračují

Zpravodajství   (17.03.2017)

Stará Paka - Roubenou chalupu někdejší první staropacké školy, kde dnes sídlí obecní knihovna, čeká další zásah, který ji ochrání před hrozbou znehodnocení historické hodnoty. Před dvěma lety tam proběhla kompletní rekonstrukce střechy za více než 800 tisíc korun, letos přijde na řadu ošetření půdních prostor. Zastupitelé kvůli tomu schválili smlouvu se Stanislavem Brádlem. Práce by měly být provedeny do konce května.

"Podle referencí dělá pan Brádle velmi dobře dřevokazné ošetření prostor starých roubenek včetně památek našeho typu. Provedli jsme prohlídku jak knihovny, tak i obecní chaloupky v Krsmoli a rozhodli jsme se, že ošetření necháme udělat, aby nám tyto kulturní památky co nejdéle vydržely, když už jsme do nich investovali spoustu peněz," popsal starosta Staré Paky Josef Dlabola.

Jako první přijde na řadu roubenka staropacké knihovny. "Vzhledem k tomu, že v Krsmoli není půdní prostor ještě vyklizen, požádal jsem o úklid místní hasiče. Zatím máme smlouvu o dílo jen na knihovnu, další schválíme na příštím zasedání," upřesnil starosta. Ošetření proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním přijde obec na 89 tisíc korun. "K nástřiku bude použit čirý, transparentní materiál, který vyhovuje i na základě konzultace s památkáři."

Knihovna ve Staré Pace slouží zároveň jako informační středisko. Poslední velkou rekonstrukcí domek prošel v roce 2002, poté v roce 2015 přišla na řadu obnova střechy. (zan)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Košťátko