JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Hořice ocení rodáka Petra Graua, nabídnou mu čestné občanství

Zpravodajství   (17.03.2017)

Hořice - Seznam držitelů čestného občanství města se v blízké době zřejmě rozšíří. Hořičtí radní chtějí udělit tento titul Petru Grauovi, místnímu rodákovi, který je světově uznávaným odborníkem v oblasti technologie vody. Konkrétně v Hořicích se zasloužil o výstavbu čistírny odpadních vod, na kterou přispěla finančním darem dánská vláda.

"Pan Petr Grau je hořický rodák, který byl v roce 1979 jmenován profesorem technologie vody. Ve svém oboru je vysoce uznávaným odborníkem u nás i v zahraničí. Návrh na udělení čestného občanství přišel od někdejšího starosty Hořic Karla Divokého, místostarosty Jana Ponikelského a tehdejšího vedoucího odboru investic na městském úřadu Karla Dvořáka," sdělil hořický starosta Aleš Svoboda.

Předkladatelé tak podle něj chtějí ocenit zásluhy Petra Graua o rozvoj Hořic, který se zasloužil o výstavbu vodohospodářské infrastruktury v době, kdy městu hrozilo zastavení dalších investic kvůli nedostatečnému zásobování vodou a sankce kvůli vypouštění odpadních vod. Jednou z hlavních akcí, kterou se díky této součinnosti podařilo v polovině devadesátých let prosadit, byla výstavba čistírny odpadních vod poblíž obchvatu města.

"Výsledkem je, že zásluhou pana profesora Graua máme čistírnu odpadních vod špičkové úrovně. Navíc část nákladů financovala dánská vláda, která městu poskytla finanční dar," doplnil starosta.

Příležitost pro udělení čestného občanství, o kterém budou 24. dubna jednat hořičtí zastupitelé na příštím veřejném zasedání, se nabízí i díky životnímu jubileu Petra Graua, který se letos dožívá pětaosmdesáti let. Čestné občanství Hořice neudělily už minimálně poslední dvě desetiletí.

Petr Grau se odborně zabýval zejména substrátovou kinetikou, populační dynamikou směsných kultur a separací suspenzí. Je autorem a spoluautorem šestadvaceti patentů a užitných vzorů a řady odborných publikací. Jako pedagog působil nejen v České republice, ale také v zahraničí, například na univerzitách v Berkeley a Adelaide. Jako expert pracoval pro mezinárodní organizace a byl mimo jiné osobním poradcem švédského krále. Pracoval například jako konzultant pro řízení provozu čistíren odpadních vod v Jižní Americe a ve spolupráci s italskými univerzitami se podílel na asanaci Benátské laguny. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka