JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Autobusové nádraží má lidem představit i filmový dokument

Zpravodajství   (24.03.2017)

Jičín - Jičín už má sice pár měsíců k dispozici kompletní podklady pro vybudování nového autobusového terminálu, ale jakou bude mít podobu, zůstává prozatím očím veřejnosti skryto. Se záměrem se dosud seznámili vesměs jen členové městského zastupitelstva, pro ostatní obyvatele Jičína chce radnice připravit velkou prezentaci včetně filmového dokumentu.

"Rádi bychom celý záměr představili veřejnosti v ucelené podobě se všemi detaily a souvislostmi. Předčasné vypouštění kusých informací, které by mohly být vytrženy z kontextu, nepovažuji za správné. Záměr nového autobusového nádraží se v Jičíně neúspěšně řeší už pětadvacet let. Teď bychom chtěli diskuzi otevřít nad konkrétním materiálem, ale ještě nenastal čas," míní jičínský místostarosta Petr Hamáček. "Je potřeba, aby každý nejprve viděl záměr v celku, protože těžko si může udělat názor jen z nahodilých střípků," dodává.

Předseda výboru pro rozvoj a radní Luděk Havel na posledním veřejném zasedání městského zastupitelstva ujišťoval, že vedení Jičína chystá mimo jiné i videoprezentaci, která by mohla být uvedena například v kině na filmovém plátně.

Kdy se veřejnost bude mít možnost poprvé blíže seznámit s projektem architekta Kotase a se závěry dopravní analýzy, není ale zatím jasné. Hamáček předpokládá, že by se tak mohlo stát koncem jara. Radnice zároveň počítá i s veřejným projednáním záměru za účasti autora.

Diskuze o plánované investici v hodnotě desítek až stovek milionů korun se tak odehrává prozatím pouze mezi zastupiteli. Opozice přitom považuje projekt za přemrštěný a opakovaně jej kritizuje i kvůli údajně nedomyšleným zásahům do dopravy, což třeba podle bývalého starosty Jičína a současného zastupitele Martina Puše může způsobit dopravní komplikace na průjezdu městem. V této souvislosti kritizuje hlavně nárůst kruhových objezdů a přechodů pro chodce v prostoru mezi vlakovým nádražím a budovou okresního soudu.

Takovou kritiku však radniční koalice odmítá a na svou obhajobu přikládá právě výsledky dopravní studie, jejíž závěry chce v dohledné době předložit i veřejnosti. "Pokud mě někdo kritizuje za to, že v ulici 17. listopadu přibydou přechody, tak vůbec neví, jaké je současné spojení mezi centrem a lokalitami na Novém Městě. Takovou kritiku odmítám," reaguje Hamáček.

Radnice představí koncepci terminálu v jediné podobě. "Musíme se řídit platným územním plánem a pravidly regulačního plánu, takže prostor pro variantní řešení je naprosto minimální," podotkl Hamáček.

Radní Luděk Havel potvrdil, že koncepce nadále počítá s tím, že by část terminálu byla přemístěna k vlakovému nádraží a další část by zůstala v současné lokalitě u Komerční banky. "Ve výboru jsme se jasně shodli na tom, že nejlepší je taková koncepce, kdy část autobusového nádraží bude nově v Dělnické ulici a část terminálu zůstane v současné lokalitě. V prostoru dnešního nádraží by však měly být jen zastávky pro nástup a výstup cestujících, takže autobusy by tam už parkovat neměly. Teď jde jen o to, abychom dobře nastavili kapacitu na obou terminálech," upřesnil Havel.

Stejně jako Hamáček i on odmítá obavy opozice, že by nové kruhové objezdy neúměrně zkomplikovaly dopravu v Jičíně. "Záměr nového autobusového nádraží vyvolává potřebu výstavby pouze dvou kruhových křižovatek, všechny ostatní jsou už nyní zařazeny do dlouhodobého plánu města, ať už jde o křižovatku u bývalého Arisu nebo v Dělnické ulici. Novinkou je například navrhovaný kruhový objezd na příjezdu do města ve směru od Popovic, kde je ovšem podle mého názoru už nyní krajně nevyhovující křižovatka. A co se týká nárůstu počtu přechodů pro chodce, tak současný stav je zcela nevyhovující, lokalita kolem autobusového nádraží je těžko průchodná a přechody jsou nebezpečné. Navíc nynější dlouhé přechody průjezd vozidel městem v době dopravní špičky spíš zpomalují, takže kratší přechody by měly být jenom plus," tvrdí Luděk Havel.

Na první prezentaci nového autobusového nádraží by podle něj měla navázat otevřená diskuze vedení města s veřejností. "Chceme, aby na setkání s panem architektem Kotasem šli lidé už podrobně seznámeni s projektem, aby věděli, na co konkrétně se mohou ptát."

Radní zatím nechtějí o ceně nového nádraží spekulovat, podle Havla však půjde o částky v desítkách milionů korun. "Díky tomuto projektu se ale uvolní řada lukrativních pozemků pro další možnou výstavbu v lokalitě dnešního autobusového nádraží a také v Dělnické ulici. Město tedy získá pozemky, které bude moci případným prodejem zpeněžit," řekl Havel. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka