JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Záchrana posledního školního statku přijde na 100 milionů

Zpravodajství   (07.04.2017)

Hořice - Jedinému školnímu statku v kraji hrozí zánik. Pokud kraj neuvolní peníze na rekonstrukci chátrajícího areálu v Hořicích, ukončení provozu z důvodu havarijního stavu je reálné. Informovala o tom náměstkyně hradeckého hejtmana Martina Berdychová. Modernizace stájí skotu vyjde asi na sto milionů korun.

"Pokud má být provoz školního statku zachován, je jeho modernizace naprosto nezbytná. Objekt pochází ze šedesátých let minulého století a za dobu své existence neprošel žádnou rekonstrukcí, takže jeho současný stav je tristní. Je to přitom jediný školní statek v Královéhradeckém kraji," uvedla v tiskovém prohlášení Berdychová.

Kraj proto podle ní připravuje projekt na obnovu hořického školního statku, předběžné odhady počítají s náklady kolem sta milionů korun. Plán předpokládá stavební úpravy a pořízení nového vybavení pro ustájení skotu. Stávající objekty mají být rekonstruovány a doplněny přístavbou, v níž se bude nacházet odborná učebna a zázemí. Areál se zároveň rozšíří o dvě stáje, což mimo jiné umožní ustájení skotu v souladu s podmínkami welfare, a u všech tří rekonstruovaných objektů se počítá s opravou střechy, upřesnil mluvčí hradeckého hejtmanství Michal Friček.

Doplnil, že statek získá ve stájích novou technologii pro dojnice a mladý skot. Studenti budou disponovat i novější zemědělskou technikou, například moderním kolovým traktorem, smykovým nakladačem, novým manipulátorem, rozdružovačem balíků a krmným vozem. Díky projektu bude areál oživen výsadbou dřevin a také novým mobiliářem.

"Modernizace by podstatně zatraktivnila studium oboru agropodnikání. Absolventi by také byli lépe připraveni na práci v moderních zemědělských provozech," je přesvědčena Berdychová.

Kraj předpokládá, že se mu podaří získat peníze z evropských fondů a ze státního rozpočtu, z vlastních peněz by tak financoval potřebné výdaje maximálně z jedné desetiny. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka