JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

V Jičíně chtějí vystavět novou divadelní scénu

Zpravodajství   (07.04.2017)

Jičín - Novou divadelní scénu může mít do několika let město Jičín, které připravuje plány pro výstavbu takzvaného Theatronu. Ten by měl vyrůst v Čestném dvoře u Valdštejnské lodžie a divákům nabídne sešikmené hlediště, plnohodnotné jeviště a také zázemí pro herce. Náklady zatím vyčísleny nejsou, ale řádově půjde o miliony korun. Je dost pravděpodobné, že suma přesáhne deset milionů.

"Podstata celé myšlenky spočívá v tom, že bychom v Čestném dvoře vybudovali divadelní sál pro divadla malých forem s odpovídajícím zázemím. Divadelní scéna podobného rozsahu v Jičíně neexistuje, a přitom je kulturní veřejností dlouhodobě vyžadována," tvrdí jičínský místostarosta Petr Hamáček.

Stávající Masarykovo divadlo je uzpůsobeno pro tradiční velká představení, menší pořady komorního stylu se odehrávají v K-klubu na Valdštejnově náměstí, ale tamní sál je neustále vytížen. Také přímo v lodžii sice probíhají divadelní představení, ale za zcela nevyhovujících podmínek.

Jičín podle radních proto plánovanou divadelní scénu postrádá, což prý v posledních letech navíc dokazuje i zájem různých zahraničních souborů z celého kontinentu. "Valdštejnská lodžie má nejen u nás, ale i v zahraničí dobrou pověst, je vnímána jako neobvyklý a atraktivní prostor. Různí umělci a divadelní soubory z celé Evropy díky tomu už několikrát projevili zájem strávit v Jičíně delší dobu, sál a zázemí by tedy mohly mít rezidenční charakter," míní Hamáček.

Nová divadelní scéna by tak podle něj mohla dokonce přinést i peníze do městské pokladny a výnosy by díky tomu pokryly alespoň část nákladů na provoz Valdštejnské lodžie. Jenže žádosti o pronájem prostor za účelem několikadenních soustředění a divadelních přehlídek musí dnes kastelán Valdštejnské lodžie odmítat, protože neexistující zázemí intenzivnější využití Čestného dvora prozatím neumožňuje.

"Divadelní představení se v těchto místech odehrávají už pátým rokem, ale podmínky, které tam panují, jsou velmi provizorní. Dočasnou podobu divadelního sálu získaly prostory v zadní části Čestného dvora v roce 2012, kdy se tam provizorně vytvořil strop a položila se prkna. Současný stav je ale už nevyhovující, potřebujeme důstojnou scénu," konstatuje Hamáček.

Jak by mohl nový kulturní stánek vypadat, naznačila již hotová studie městského architekta Radka Jiránka, s níž se na nedávném setkání seznámila i veřejnost.

Účastníci semináře z řad památkářů a dalších odborníků návrh podpořili, a radní proto pověřili architekta novým úkolem, v dohledné době zpracuje projektovou dokumentaci pro stavební povolení a provedení stavby Theatronu i s odpovídajícím zázemím. Optimistický scénář počítá s tím, že by samotná výstavba Theatronu mohla začít do dvou let. Radnice se pokusí projekt urychlit získáním dotace.

Nový divadelní sál by měl mít kapacitu přibližně šedesát až osmdesát diváků, součástí scény budou dvě oddělené šatny, sklad a sociální zařízení se sprchou. Návrh také předpokládá, že v prostoru před vstupem do sálu vznikne malé foyer.

"Pokud se nám podaří tento záměr uskutečnit, Valdštejnská lodžie se jistě stane cílem divadelních rezidencí, tedy různých divadelních soustředění. Ta by představovala nezanedbatelný zdroj příjmů pro financování provozu. O dlouhodobější pobyt je mezi umělci zájem už nyní, nicméně lodžie nemá odpovídající zázemí, a zájemce proto musí dost často odmítat," zopakoval Hamáček.

Do raně barokního areálu Valdštejnské lodžie a Čestného dvora, který je v majetku města od roku 1936, radnice jen za posledních dvacet let investovala už desítky milionů korun a další desítky milionů budou na oživení a záchranu památky ještě potřeba. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského