JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Přístavbu školy v Nové Pace zboří, rekonstrukce by se prý nevyplatila

Zpravodajství   (12.05.2017)

Nová Paka - Dny zadní přístavby domu po Integrované střední škole na náměstí jsou pravděpodobně sečteny. Radnice chtěla tamní prostory upravit pro potřeby nízkoprahového klubu Relax, namísto toho ji ale nejspíš nechá úplně strhnout a na jejím místě postaví ve stejné hmotě novou stavbu. Podle starosty města Josefa Cogana to vyjde levněji než sanovat starou budovu.

"Poté, co se rozeběhly průzkumy, bylo zjištěno, že je stavba nasáklá dusíkatými látkami více, než je zdrávo. Sanace by byly tak drahé, že je lepší přístavbu zbořit a nově postavit," uvedl starosta. Na plánu vybudovat v těchto místech nové zázemí nízkoprahového klubu pro mládež se ale nic nemění. Město zatím čeká, jak dopadne jeho loňská žádost o dotaci na tuto stavbu. Mezitím už radnice stihla podat další dotační žádost, tentokrát na rekonstrukci vyšších podlaží hlavní budovy bývalé školy vedle kostela.

"Projekt nízkoprahového centra má velkou šanci na získání dotace, protože jsme prošli hodnocením a čekáme na vyjádření ministerstva. Teď jsme požádali o druhou dotaci na pobočku Domu dětí a mládeže, která řeší kompletně poslední tři patra, tedy třetí a čtvrté podlaží a střechu," řekl Cogan. "Chceme, aby na domě pracovala jedna firma, proto bychom chtěli zakázku vysoutěžit společně. Zbývalo by nám dofinancovat část za čtyři pět milionů. Celkově by ale šlo o akci za čtyřicet nebo padesát milionů korun," poukázal Cogan.

Radnice chce zakázku vysoutěžit jako celek s tím, že bude rozdělena na tři etapy, které budou v případě nutnosti realizovatelné samostatně. Starosta odhaduje, že práce by mohly začít v příštím roce. Záležet bude na tom, jak rychle rozhodnou úředníci o dotační žádosti. Dokončení by pak mohlo vyjít na rok 2019.

Řešení budoucího spolkového domu architektonicky navrhla liberecká kancelář Atakarchitekti. Kromě rekonstrukce vnitřních prostor klade důraz i na venkovní prostranství, zvláště na společný prostor mezi bývalou školou a sousedícím kostelem spolu se schodištěm a pobytovou terasou. Projekt počítá s novým vstupním objektem a podzemní přístavbou, která zajistí přímý bezbariérový vstup do suterénu. Samotná budova má být díky výtahu bezbariérová. Dolnímu podlaží na úrovni náměstí by měla být navrácena okna, podobně jako směrem do ulice, a nový tvar oken by měla dostat i budoucí klubovna nízkoprahového klubu.

"Budova školy je nový prvek, se kterým nikdo nepočítal ve volebním programu. Je to ale velká příležitost díky tomu, že nám ji kraj daroval a můžeme na ni získat dotace," poznamenal starosta. (zan)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
IMOFA
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského