JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Lékařská pohotovost v Nové Pace od února zkrátí ordinační hodiny

Zpravodajství   (27.01.2017)

Nová Paka - Od února se zkrátí doba, po kterou během víkendů ordinuje v Nové Pace lékařská pohotovost. O sobotách bude služba fungovat od 8 do 14 hodin, o nedělích pak od 8 do 12 hodin. Doposud byla služba k dispozici o víkendech nebo svátcích až do 20. hodiny. Omezení je výsledkem už dříve ohlášené snahy jičínské nemocnice novopackou pohotovost zcela zrušit. K tomu mělo dojít už od počátku roku, na naléhání radnice se ale nemocnice rozhodla ukončit provoz o něco později.

"V minulém týdnu jsme měli jednání s vedením nemocnice i náměstkem hejtmana zodpovědným za zdravotnictví, kde nám prezentovali svůj koncept. Zatím jsme se domluvili na časovém omezení s tím, že se bude situace během února a března sledovat a vyhodnotí se," řekl starosta města Josef Cogan. "Podle informací lékařů a sester z pohotovosti bývá polovina případů využití služby v sobotu dopoledne." Na základě opětovného vyhodnocení spektra pacientů a poskytovaných služeb za uvedené období má být definitivně stanovena další podoba lékařské pohotovosti v jičínském regionu.

Nemocnice argumentuje kromě jiného i tím, že pracoviště v Nové Pace nemá dostatečné vybavení a nemůže využít zázemí nemocnice jako v případě pohotovostní služby v Jičíně. To prý může reálně znamenat zpoždění v zahájení adekvátní terapie. Navíc prý v současné době nemá lékařská pohotovost podobu neodkladné přednemocniční péče včetně život ohrožujících stavů, jako tomu bylo od poloviny minulého století.

"Nemocnice má své důvody a zákonné parametry, my ale tvrdíme, že péče by měla být zajištěna pozvolnou křivkou. Ne tedy že bude obvoďák a pak schod a už jen rychlá záchranná služba," míní packý starosta Cogan. Zároveň ale potvrzuje, že pro město je právě výjezdové stanoviště rychlé záchranné služby ještě důležitější než zachování lékařské pohotovosti.

"Opatření zvolené od února vnímáme jako racionální řešení. Je ale třeba říct, že i když nemá pohotovost v Pace tak špičkové vybavení, může lékař posoudit, jestli pacient potřebuje do nemocnice, záchranku nebo jenom prášky. Chceme, aby alespoň po část dne byla odborná péče k dispozici," řekl Cogan.

Radnice v Pace považuje za nezbytné, aby nemocnice případné zrušení pohotovosti odpovídajícím způsobem obhájila před veřejností. Jejího zástupce proto pozvala na nejbližší veřejné jednání zastupitelstva, které se uskuteční 13. února.

Oblastní nemocnice v Jičíně, která packou pohotovost provozuje, společně s novou ordinační dobou uvedla, že lidé mohou v případě potřeby 24 hodin denně volat na telefonní číslo krajského zdravotního informačního centra 841 155 155, a to za cenu místního hovoru. Nejbližší zdravotnické zařízení s nepřetržitým provozem je právě nemocnice v Jičíně. "Lidé mohou jet v případě potřeby přímo na stálou pohotovost do Jičína, a pokud nemají možnost dopravy, mohou zavolat a domluvit se přes dispečink, jak mají postupovat," poukázal starosta Cogan. (zan)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Košťátko