JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Se zákazem sekání trávy o nedělích a svátcích v Nové Pace zatím váhají

Zpravodajství   (13.01.2017)

Nová Paka - O nedělích a svátcích by napříště mohl v Nové Pace platit zákaz používání hlučných strojů. V krajním případě by to znamenalo, že si lidé po celý den neposečou trávu na zahradě nebo třeba nenařežou dřevo na cirkulárce. Je ale také možné, že omezení bude méně razantní.

Do současnosti platilo, že se lidé v Pace musí zdržet o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu veškerých činností spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk, například sekaček na trávu, křovinořezů, cirkulárek, motorových pil, brusek a sbíječek od 20. hodiny, ráno pak až do 8. hodiny. V souvislosti se změnou legislativy měli zastupitelé na posledním zasedání tuto praxi potvrdit, v rozpravě ale zazněly i návrhy, aby se doba klidu rozšířila.

"Jsou případy, kdy se občané ptají, proč není v Nové Pace zákaz používání hlučných strojů a zařízení v neděli nebo ve svátek," potvrzuje Marie Nádvorníková, vedoucí správního odboru novopacké radnice. "Podnětů ale doposud nebylo tolik, abych si dovolila návrh vyhlášky připravit tak, že bude platit striktní zákaz. Pokud se na tom ale zastupitelé shodnou, je to v jejich kompetenci," konstatuje Nádvorníková.

Zastupitelé schválení vyhlášky po proběhlé rozpravě odložili na své příští zasedání, které by mělo proběhnout v únoru. Do té doby by si chtěli ujasnit, v jakém rozsahu hlučné činnosti o nedělích a svátcích omezí.

"Nechci to záměrně odsouvat a proti vyhlášce bych vůbec nic neměl, kdyby tam byla vyřešena právě doba neděle. Například Jičín takovou vyhlášku má a lidé jsou tam spokojení," uvedl například zastupitel Zdeněk Ouzký. "Přiznám se, že jsem jeden z těch, kteří nadávají, když sousedi začnou v neděli něčím vrčet. Souhlasím s tím, že je to o lidské slušnosti, to by stačilo. Bohužel jsou lidé někdy bezohlední. Když je soused celý týden doma a v neděli vytáhne sekačku, to mě fakt štve. Rád bych, abychom si znění vyhlášky ještě nechali projít hlavou," vyslovil se Ouzký pro odložení hlasování.

Zastupitel Václav Pačesný si naopak myslí, že vyhláška sama o sobě nic nevyřeší, pokud spolu nebudou sousedé vycházet. "Souhlasím s tím, sám také nesekám v neděli trávu. Nevím ale, jestli bude řešením zavolat na souseda policii, protože to bude ve vyhlášce. Jestli se tím sousedské klima nějak vylepší," podotkl Pačesný.

Do února by měli zastupitelé zvážit všechna pro a proti a vzít v úvahu i případné připomínky veřejnosti. "V tomto ročním období nás sekání trávy zrovna nepálí, proto můžeme záležitost odročit. Bylo by dobré, kdyby se podněty shromažďovaly u paní Nádvorníkové, která má přehled i o stížnostech občanů. Je také otázkou, jestli hlučnou činností není i nějaká akce na stadionu, kde křičí fanoušci, nebo autokros. Jde o to, abychom se shodli na nějakém řešení, kdy omezíme hlučné činnosti, a naproti tomu bude fungovat běžný život. Nejde o to, abychom měli metlu na lidi," míní starosta města Josef Cogan. (zan)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského