JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Naši furianti v podání jičínských ochotníků

Zpravodajství   (20.01.2017)

Jičín - Po 130 letech od prvního uvedení rozverné a satirické hry Naši furianti, jejíž světová premiéra se odehrála v roce 1887 na prknech Národního divadla v Praze, se klasické dílo českého dramatu rozhodli uvést ochotníci v Jičíně. Herci divadelního souboru při jičínském K-klubu v těchto dnech absolvují poslední zkoušky před premiérou.

Divadelní soubor, který se v posledních letech představil divákům s inscenacemi Husaři, Mort či Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert, při volbě další hry sáhl opět po klasickém dramatu, jehož děj Ladislav Stroupežnický zasadil do prostředí českého venkova a jeho prostřednictvím tepe nešvary mezilidských vztahů. K ústředním postavám příběhu patří dva bohatí sedláci a zároveň členové obecní rady, jejichž přepjatá rivalita a neustálé soupeření o prvenství v obci zasahují do života členů jejich rodin i ostatních obyvatel. Hra je sondou do skutečného života běžných obyvatel vesnice se všemi jejich vášněmi, ambicemi nebo obyčejnou zlobou a nenávistí a také touhou po spravedlnosti.

"Klasické hry máme rádi, na výběru furiantů se shodli režiséři Martin Zajíček a Radim Kalvoda," říká s úsměvem inspicientka a producentka inscenace Hana Krásenská.

V aktuálním představení se na scéně objeví třicítka herců, dvaadvacet dospělých, šest dětí a také muzikanti, kteří se postarají o hudební doprovod. Při tak početném obsazení není prý vůbec jednoduché dohodnout termíny zkoušek a dát dohromady všechny aktéry, zvlášť když někteří pracují nebo studují a také žijí mimo Jičín.

Obě premiérová představení, která se uskuteční na přelomu ledna a února, jsou sice vyprodaná, ale v K-klubu už ohlásili i termíny přinejmenším dvou repríz. "Naplánovány jsou dvě premiéry s ohledem na dvě různá obsazení, a obě jsou už vyprodané. V dohledné době ale chystáme reprízy, a to na sobotu 18. února a na pátek 17. března," potvrdila Krásenská.

V Jičíně nejde o první nastudování Stroupežnického Našich furiantů. Ze vzpomínek ochotníka Ivana Matějky, který v aktuální inscenaci ztvárnil jednu z rolí, vyplývá, že místní divadelní spolek J. K. Tyl zařadil hru do svého repertoáru dvakrát. "Poprvé v roce 1939 a poté znovu o šest let později, v roce 1945," uvádí Krásenská s tím, že autorem výpravy při prvním uvedení byl přední český architekt Čeněk Musil. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
Akademie Jana Amose Komenského