JičínskoZprávy.CZ - on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko. Regionální informace z kultury a sportu. Provozuje TomTour s.r.o. Jičín, vydavatel týdeníku Nové Noviny.

Jičínská hvězdárna oslavila rok provozu

Zpravodajství   (20.01.2017)

Jičín - Přibližně tisíc návštěvníků zavítalo v prvním roce provozu na jičínskou hvězdárnu, která je od loňska sídlem nově vybudovaného Centra přírodních věd. Informoval o tom jeho vedoucí David Vališka, který v neděli na hvězdárně připravil u příležitosti prvního výročí program pro veřejnost.

Hvězdárna před časem prošla rozsáhlou rekonstrukcí a v jejích přestavěných a zmodernizovaných prostorách začalo působit Centrum přírodních věd, jediné zařízení svého druhu v regionu. Výročí jednoho roku od zahájení pravidelného provozu, zaměřeného zejména na popularizaci astronomie i dalších přírodních věd, byl věnován právě nedělní program.

"Loni jsme uspořádali na dvacet přednášek, dvě exkurze, šest kurzů, šest výstav a například čtyřikrát jsme tu promítali film a uskutečnily se i další akce pro veřejnost, zaměřené třeba na pozorování měsíce a další astronomická pozorování," informoval Vališka. Loni se mimo jiné dotvářela finální podoba zahrady v okolí hvězdárny a pravidelnou činnost zahájily astronomický, přírodovědný a včelařský kroužek.

Právě v neděli si návštěvníci měli možnost všechny prostory prohlédnout a seznámit se s činností a plánem akcí na nejbližší období.

Centrum přírodních věd nechalo na okraji Jičína vybudovat město za zhruba 12 milionů korun díky evropské dotaci, díky níž se radnici podařilo mimo jiné získat i nový hvězdářský zrcadlový dalekohled a jiné vybavení, které přispělo k dalšímu zkvalitnění astronomických pozorování.

"První rok činnosti Centra přírodních věd nás příjemně překvapil. V Jičíně nic takového dosud nebylo, a když k tomu připojíme skutečnost, že spousta Jičíňáků dosud neví, že tu nějaká hvězdárna existuje, pak je návštěvnost opravdu mimořádná. Myslím, že programová nabídka je kvalitní, a to i s ohledem na skutečnost, že na hvězdárně působí pouze jeden stálý pracovník," míní Lenka Vacková, ředitelka jičínského K-klubu, který hvězdárnu spravuje. "Po stavební stránce je nový areál kompletně dokončen, letos se zaměříme na péči o zahradu, aby se pěkně ujala. K vidění tam budou například i zvířátka," doplnila Vacková.

Provoz centra bude pokračovat ve stejném režimu, v jakém probíhal v loňském roce. Nadále se tam budou střídat různé akce pro veřejnost, včetně například pořadů pro děti z mateřských a základních škol. (jn)

Rozcestník
Provozuje TomTour s.r.o., Husova 152, Jičín,  info(zavináč)jicinskozpravy.cz  ---  Design/kod: P.H. & TomTour  ---  Hosting: Hostujeme.CZ
Úvodní strana
on-line zpravodajství Jičínsko, Hořicko, Novopacko
dnes je 26. 5. 2017
svátek má Filip 
Reklama
směnárna Consultour
Reklama
STIHL-HUDEC Sobotka