Novopacký Kumburk proměnil premiérový start v titul
27. 08. 2013 Šipky « zpět
Dolní Kalná - V sobotu 24. srpna se v Dolní Kalné odehrál 8. ročník Letního poháru Willcapu družstev. Do místní sokolovny se na jednodenní turnaj sjelo 12 týmů a v nich více než 60 šipkařů i šipkařek.
Zahajovalo se šestičlennými skupinami, z nichž se první kvarteto kvalifikovalo do play-off. To se již hrálo nekompromisním vyřazovacím K. O. systémem.
Samotné zápasy nabídly mnoho dramatických momentů a vyrovnaných soubojů. V základní skupině se zrodilo hned 5 remíz, ke kterým se v následném play-off přidaly 3 zápasy rozhodnuté až po prodloužení. Celkový součet 8 je nejvyšším počtem takto vyrovnaných duelů v historii soutěže. Připočteme-li k tomuto číslu další pětici zápasů s těsným výsledkem 13:11, zjistíme, že dramatických byla více než třetina střetnutí. Vysoká vyrovnanost je pro Letní pohár sice typická, avšak letošní ročník byl z tohoto hlediska možná tím vůbec nejpovedenějším.
Turnaj ovládly novopacké týmy. Kdyby se bývaly nepotkaly již v semifinále, možná by jejich nadvláda byla ještě suverénnější. Ještě před vzájemným duelem si ve čtvrtfinále Kumburk hladce poradil se Šipkaři ze hřiště Prosečné B 13:5, a Ďáblové dokonce smetli obhájce titulu broumovskou Dřevěnku krutým skóre 13:0. V následném semifinále se možná trochu překvapivě radoval z postupu do finále Kumburk, který své do té doby suverénní kolegy zdolal těsně 13:11.
Ve druhé větvi pavouka se děly podstatně dramatičtější věci. Celky Jurášci Horní Olešnice i Šipkaři ze hřiště Prosečné A své čtvrtfinálové protivníky Žraloky Trutnov a Námořníky Dvůr Králové doslova udolaly shodně 13:12 po prodloužení. Námořníkům mohli děkovat především hráči Prosečného, protože jejich soupeři prozavírali více než 3 kola (18 šipek). Prosečné se nakonec podívalo nejen do semifinále, ale také do samotného finále, kam proklouzlo po výhře 13:10 právě nad Olešnicí.
Horko bylo také ve finále. I přesto, že Kumburk měl po první polovině zápasu mírně bodově navrch, Šipkaři ze hřiště dokázali srovnat krok, a v závěru dokonce sahat po vítězství. Finále nakonec muselo rozhodnout potřetí v historii soutěže až prodloužení. V něm se misky vah opět překlopily na stranu Novopackých, kteří leg smrti zvládli bez chybičky a ve své premiéře na Letním poháru hned oslavili titul šampionů. Historického výsledku však dosáhli také Šipkaři ze hřiště, pro něž je stříbro dosavadním maximem.
Na závěr je na místě pogratulovat vítězům, respektive všem medailistům. Avšak uznání a sympatie zaslouží i týmy, které nevyužily možnost posílit sestavu o jednoho hráče z nejvyšší áčkové kategorie (extraligy, respektive superligy), a do soutěže se pustily v ligových sestavách. Takové byly letos pouze 2 celky, jmenovitě Noví koně Velká Jesenice a domácí Pistolníci Dolní Kalná.
Konečné pořadí
1. Kumburk Nová Paka (Halmo, Kubišta, Suchý, Ulrich, Záruba)
2. Šipkaři ze hřiště Prosečné A (Hek, Horáček, Liebich, Novák, Skořepa)
3. Ďáblové Nová Paka (Flégl, Patočka, Patočka, Pěnkava)
3. Jurášci Horní Olešnice (Gažiková, Gažik, Kuric, Mikulka, Mikulka, Petrová, Zálabská)
Kompletní výsledkový servis včetně fotogalerie najdete na www.navrchol.cz, sekce Šipkový sport. (ov)