Vydařená tečka za úspěšnou basketbalovou sezónou

27. 04. 2005 Basketbal « zpět

Jičín (27.4.) - O víkendu jičínští basketbalisté definitivně ukončili mistrovskou sezónu 2004/5, která jim přinesla celou řadu úspěchů. O postupu do vyšších soutěží obou družstev mužů bylo rozhodnuto již na začátku měsíce, v neděli pak k tomu přidali mladší dorostenci titul přeborníků ČBF vč. oblasti a připočteme-li i dvě přesvědčivá vítězství starších žákyní v Chomutově, pak ta letošní tečka byla opravdu vydařená.

Finále VČO mladších dorostenců

BK Gymnázium Žamberk - BSK TJ Jičín 66:58 (10:18, 24:30, 47:43) První čtvrtina vůbec nenasvědčovala tomu, že budou problémy. Jičínští hráli soustředěně jak v obraně, tak i útoku a téměř nic domácím nedovolili. Ve druhé části vedení zvýšili na 19:30, ale pak se jim přestalo dařit střelecky a soupeř začal manko umazávat. Na straně Jičína se projevila nervozita a důsledkem bylo, že hráči BSK přestali hrát kolektivně. Své vykonalo i pro domácí opravdu skvělé prostředí - bubny a trumpety přehlušovaly signál časoměřičů, a tak Jičín dostal v závěru 3. části dvě trojky po uplynutí 24 sec. Nutno však přiznat, že soupeř Jičín přehrál velmi agresivní obranou hranou s maximálním nasazením.

Fakta - body Jč: M. Valenta 19, P. Tománek 16, H. Bittner 13, P. Král 9 a M. Moš 1. Za Žamberk nejvíc M. Píč 25, M. Andrle 24 a V. Smok 12. OCH 24:21, 5OCH 1:1, TH 18/12:22/11, trojky 6:7 (Píč 4, Andrle 3 - H. Bittner 3, Valenta 2, Král a P. Tománek). Rozhodčí: J. Pára z Hradce Králové a K.Punčochář z Rychnova n/K.

BSK TJ Jičín - BK Gymnázium Žamberk 81:57 (23:14, 36:25, 60:47) V nedělní odvetě na domácím hřišti předvedl jičínský celek podstatně lepší výkon. Hrál naprosto soustředěně v obraně, velmi dobře zdvojoval hráče soupeře s míčem, a když se dařilo i střelecky, pak soupeř brzy ztrácel naději, že se titul přeborníka poprvé bude stěhovat do Žamberka. V závěru zápasu už domácí šetřili síly na rozhodující třetí utkání.

Fakta - body Jč: M. Valenta 18, H. Bittner 15, P. Tománek 14, M. Moš 12, L. Švandrlík 9, M. Koudelka 7 a P. Král 6. Za Žamberk nejvíc Andrle 20, Píč 14 a Novák 11. OCH 19:22, TH 30/17:13/5, trojky 4:3 (H. Bittner 3, Valenta - Píč 2 a Andrle).

BSK TJ Jičín - BK Gymnázium Žamberk 79:57 (16:12, 37:31, 55:45) Rozhodující duel přinesl velmi zajímavý souboj, ve kterém na obou stranách nechybělo nasazení a snaha strhnout celkové vítězství na svoji stranu. Začátek sice vyšel lépe gymnazistům (2:6), pak se však režie ujali domácí chlapci, kteří si postupně vybojovali osmibodový náskok (31:23). Soupeř se však nevzdal a ve 25. minutě srovnal na 41:41. Utkání rozhodla následná dvanáctibodová šňůra hráčů Jičína. Žamberk se sice ještě snažil s vývojem utkání něco udělat, ale z bodového manka už nic nevymazal a v závěrečných dvou minutách pouze přihlížel exhibici domácích.

Fakta - body Jč: M. Valenta 19, M. Moš 18, P. Král 13, P. Tománek 11, H. Bittner 9, L. Švandrlík 6, P. Špicar 2, M. Bittner 1. Za Žamberk nejvíc Andrle 22, Smok 13 a Píč s Larischem po 7. OCH 19:22, TH 31/22:17/9, trojky 1:1 (Valenta - Andrle). Oba nedělní zápasy řídila dvojice rozhodčích M. Pumr a A. Stojan z Hradce Králové.

Co dodat? Snad jen to, že obhajoba loňského prvenství byla tentokrát podstatně těžší. Chlapci ze Žamberku se za poslední rok hodně zlepšili a dá se říci, že Jičínské svojí agresivitou doma dost zaskočili. Celkově však výkonnostně na tom přece jen byl tým Jičína o dost lépe, a tak prvenství je zcela zasloužené. Trenér Tománek chválil za nedělní dvojzápas celý tým a podle jeho slov jej mile překvapil svým výkonem (především pak v boji o míč pod oběma koši) žák Libor Švandrlík.

Severočeský kraj - starší žákyně

BK Sajgy Chomutov - BSK CT TJ Jičín 27:107 (11:22, 20:43, 23:79) a 33:71 (7:19, 15:32, 21:54) Hned v prvních minutách úvodního střetnutí jičínské hráčky daly soupeřkám jasně na vědomí, že přijely vyhrát. Potvrzovalo to vedení 3:20 v 8. minutě. V závěru první čtvrtiny se sice domácí tým chytil, ale jen na chvíli. Postupem času se převaha jičínského celku stupňovala a po přestávce to byla naprosto jednostranná záležitost.

Fakta (1. zápas) - body Jč: V. Kynčlová 23, E. Vonková 17, K. Plocková 16, K. Jarešová 14, R. Buštová 13, A. Smejkalová 10, L. Hlavatá 8 a M. Poláková 6. Za domácí nejvíc Kosková, Bachorová a Kučerová po 7. OCH 16:10, TH 10/5:25/11, trojky 0:2 (R. Buštová a V. Kynčlová).

V odvetě už nehrál Jičín tak soustředěně. Jeho převaha sice byla značná, ale většině hráček se přestalo dařit střelecky a tak domácí děvčata nakonec uhrála pro ně přijatelný výsledek.

Fakta (odveta) - body Jč: E. Vonková 26, V. Kynčlová 9, A. Smejkalová a K. Jarešová po 8, K. Plocková 7, L. Hlavatá 6, R. Buštová 5 a M. Poláková 2. Za Chomutov nejvíc Mandzáková 11, Kejaková 7, Kosková a Kučerová po 6. OCH 8:6, TH 6/1:16/7, trojky 2:0 (Kejaková a Mandzaková).

Sezóna 2004/5 sice skončila, ale ta nová už klepe na dveře. Na přelomu května a června jsou na programu kvalifikace o dorostenecké ligy - jičínský klub do nich hlásí družstva starších dorostenců a mladších dorostenek. Odpočinku tedy bude minimum. (kk)