Sokolové udělali v Poděbradech důležitý krok k záchraně
05. 03. 2006 Basketbal « zpět
Nová Paka (5.3.) - Zápas v Poděbradech třetiligovým basketbalistům Nové Paky, po výborné hře v první čtvrtině a v celém druhém poločase, vyšel a navíc domácím nandali stovku. Důležitější je ovšem, že zvítězili o pět bodů větším rozdílem, než prohráli v podzimním zápase doma, což může být velmi důležité při konečném účtování.
Sobotní vítěznou euforii v Poděbradech zchladila v neděli v Nymburce, proti tamní záloze nejlepšího českého basketbalového týmu, prohra o 35 bodů. Domácí neponechali nic náhodě a postavili proti sokolům tři pendlující basketbalisty z A družstva, kteří se do poločasu postarali, kromě tří bodů, o veškerou dotaci do novopackého koše. Nejvíce \"řádili\" 209 centimetrů vysoký pivot Englický, který doskočil většinu míčů pod oběma koši a dvoumetrové křídlo Hanzlík. Ten nasázel do čeřenu hostí pět trojek.
PM Bohemia Poděbrady - Sokol Nová Paka 88:101 (19:28, 48:44, 68:60) Po nevýrazné hře v úvodu se základní pětka sokolů ve složení Bajer, Gottštein, Sedlák, Korbelář a Vondráček dostala do hry až v 6. minutě, kdy se trojkou Vondráčka kontaktovala se soupeřem (10:9). Po další trojce Korbeláře a dvou úspěšných šestkách Bajera již sokolové vedli 10:14. Domácí se nechtěli s tímto stavem smířit a skóre obrátili na 15:14. V posledních dvou minutách úvodní čtvrtiny však zaúřadoval Honza Bajer a dvěma trojkami a dvěma dvojkami, s přispěním dalších dvojek svých spoluhráčů, se přičinil o 9bodové vedení Nové Paky.
Fanoušky packého basketbalu, kterých bylo v poděbradské hale více než domácích, zdvihl ze sedadel v posledních sekundách první čtvrtiny a v úvodní minutě následujícího období Martin Vondráček, když čistě odebral soupeři v obraně míč a sám unikl ke koši a proměnil. Bohužel to bylo ve druhé desetiminutovce vše, co pačtí basketbalisté předvedli. Náskok sokolů zmizel, domácí se vzchopili a šli do vedení 35:32. Vzápětí se hra vyrovnala, ale byl to tým Poděbrad, který o poločase vedl 48:44. U sokolů se v této čtvrtině zvláště projevila jejich slabina v doskakování míčů pod oběma koši. Na otočení skóre se podepsala i jejich špatná obrana. K tomu všemu ještě v době, kdy domácí mohutně stahovali náskok sokolů, \"opomněla\" zapisovatelka napsat Nové Pace dva body. Při dalším \"pokusu\" o podobný administrativní zásah do zápisu již rozhodčí na upozornění sokolů zareagovali a dvojka Hromádky se již dodatečně v zápisu objevila. Ve třetí čtvrtině předváděli sokolové vynikající hru. Začal se prosazovat Sedlák, když se několikrát po přihrávkách Jirky Nádvorníka objevil úplně sám pod košem domácích a nezadržitelně skóroval.
V podobném duchu probíhala i závěrečná část zápasu. Sokolové zvyšovali v úvodních minutách tohoto období dále svůj náskok, který byl maximální za stavu 87:69. Domácí museli hrát hop, nebo trop. Tvrdým presem po celém hřišti, kdy rozhodčí již přehlíželi fauly, získávali zdvojováním packých hráčů míče a následně trojkami dotahovali. Sokolové však za stavu 86:93 jejich snahy zastavili a bod po bodíku se jim opět začali vzdalovat až na konečný rozdíl třinácti bodů.
Sokolům se v tomto zápase podařilo navázat na výborné výkony z posledních dvou utkání na domácí půdě. Jako obvykle se střelecky prosadil Honza Bajer, ke kterému se body přes dvacítku přidal Tomáš Sedlák. Rozehrávači Nádvorník, Korbelář a Vondráček splnili svůj úkol na sto procent. Vzájemně se doplňovali a kromě střelby svými přihrávkami umožňovali skórovat podkošovým hráčům. Vidět byl i pivot Tomáš Hromádko, který se objevil v družstvu po několika zápasových absencích. Dokázal se prosadit v obraně, ale i střelecky. \"Všichni hráči podali odpovědný výkon. Po špatném doskakování v prvé polovině utkání se v této činnosti ve druhém poločasu družstvo zlepšilo a to nám otevřelo cestu k vítězství,\" řekl po utkání šťastný trenér sokolů Jirka Nádvorník starší.
Fakta - body NP: Bajer 28,5x3,6/5,5, Sedlák 23,4/3,4, Nádvorník 14,8/6, 4, Hromádko 13,6/5,2, Vondráček 10,1x3,2/1,3, Korbelář 8,2x3,1/0,3, Gottštein 4,0,1, Link 1,4/1,1, Haratický 0,0,1, Zmeškal. Za domácí nejvíce Říhovský 26. TH 23/11:31/21, trojky 5:8, fauly 25:24, 5OCH 0:1. Utkání řídili rozhodčí Milata a Cibulka.
ČEZ Basket Nymburk B - Sokol Nová Paka 98:63 (21:18, 40:32, 75:42) Až do 8. minuty úvodní desetiminutovky drželi sokolové s domácími basketbalisty krok (12:12). Od tohoto stavu však již nedali koš ze hry a vedení soupeře dotahovali pouze trestnými hody. Ve druhé čtvrtině jim domácí odskočili o dalších pět bodů a utkání bylo téměř rozhodnuto, protože bylo zřejmé, že sokolům už značně ubývají síly. Jako podle katastrofického scénáře probíhalo prvních šest minut třetí čtvrtiny, které sokolové prohráli o dvacet bodů. Za celé třetí hrací období nastříleli pouhých deset, zatím co jim košem prolétlo pětatřicet bodů. Tím bylo rozhodnuto o vysoké porážce, na které nic nezměnila ani vyrovnaná závěrečná čtvrtina. \"Vzhledem ke třem výborným pendlům z áčka jsme na ně vůbec neměli,\" konstatoval po zápase suše trenér Nádvorník. Vysokou prohrou se sokolové dostali opět do celkového záporného skóre.
Fakta - body NP: Sedlák 14,1x3,4/3,4, Nádvorník 13,1x3,9/6,1, Bajer 10, 1x3,2/1,4, Hromádko 9,7/5,4, Korbelář 9,1x3,5/2,3, Vondráček 3,1x3,0,3, Gottštein 3,4/3,5, Link 2,0,2, Haratický 0,0,0, Zmeškal 0,0,0 Za domácí nejvíce Englický 31. TH 37/23:31/20, trojky 7:5, fauly 22:26, 5OCH 0:1. Utkání řídili rozhodčí Mareš a Brabec.
Vzhledem k tomu, že Poděbrady prohrály i v nedělním utkání s Jičínem, pačtí basketbalisté je bodově dostihli, podobně jako i tým Rychnova, který podlehl v Horních Počernicích. Lámat chleba se bude v předposledním dvoukole na novopacké palubovce, kdy sokolové přivítají v sobotu 18. března od 17.00 Rychnov a o den později v 10.00 tým Svitav. (bas)