Dvě závěrečná vítězství posunula sokolky na sedmou příčku
07. 05. 2007 Basketbal foto: 1 « zpět
Nová Paka - V posledním víkendu basketbalové sezóny potvrdily novopacké sokolky svoji příslušnost ke druhé nejvyšší soutěži v Česku, když nejprve v sobotu vysoko porazily béčko Strakonic a poslaly ho tak do třetí ligy a v nedělním dramatu zvítězily trojkou Matoušové v posledních sekundách střetnutí nad pražskou Aritmou.
Fandové novopackého basketu, kteří dali přednost basketbalu před hokejem a přišli se podívat v sobotním podvečeru na důležité utkání sokolek, určitě nelitovali. Díky vynikajícímu nástupu převálcovaly Pačandy béčko Strakonic, kterému již nemohlo pomoci ani případné nedělní vítězství v Liberci.
Tým Strakonic již vlastně před víkendem rezignoval, protože vzhledem k tomu, že extraligové dorostenky jihočeského týmu hrály zároveň v Hradci Králové finále ČR, tak béčko přijelo do Nové Paky kvůli nedostatku hráček pouze v pěti. I když hrály dvě basketbalistky ze základní sestavy strakonického prvoligového týmu Drachovská a Podskalská, které za sezónu daly v lize 354, respektive 279 bodů, neměly na novopacké palubovce proti výborně hrajícím domácím žádnou šanci.
Nedělní drama čtyři sekundy před koncem utkání rozhodla trojkou Jitka Matoušová. Novopacké basketbalistky celý zápas vedly, někdy i o deset bodů, ale nakonec byly rády, že jim v závěru přála štěstěna. Packým sokolkám se vůbec nedařila střelba a několikrát neproměnily ani jasné šance.
Sokol Nová Paka - BK Strakonice 86:64 (29:13, 45:36)
Sokolky začaly impozantně dvěma trojkami Pavly Kalendové a dvojkou Martiny Borůvkové a vedly již ve 3. minutě 8:0. Za další dvě minuty, kdy drtily soupeřky rychlými protiútoky a dobrou obranou, přidaly dalších osm bodů. Naopak soupeřky se prezentovaly pouze jednou dvojkou. Stav 29:13 po prvé čtvrtině byl dobrým základem pro další průběh střetnutí.
Rozdíl šestnácti bodů z prvé čtvrtiny se ukázal velice důležitý ve druhém období hry, kdy se sokolkám přestalo dařit a soupeřky začaly zlobit. Domácí basketbalistky chybovaly hlavně při rozehře špatnými přihrávkami, které dokázaly soupeřky využít ke skórování.
Ve třetí čtvrtině se vše opět vyvíjelo optimálně pro domácí. Zlepšenou obranou dovolily sokolky soupeřkám vstřelit za toto období pouze deset bodů. V závěrečné čtvrtině tak šlo jen o to, jak vysoká bude výhra sokolek. Poslední desetiminutovku domácí basketbalistky již pouze kontrolovaly skóre a utkání v poklidu dohrály.
Fakta - body NP: Kalendová Pavla 16,2x3,1/0,3, Horáčková 14,4/4,4, Knapová 11,2/1,0, Borůvková 10,3/2,2, Podrazilová 9,1x3,5, Jislová P. 7,1x3,4, Kalendová Petra 6,2/2,4, Krauseová 4,0,3, Jislová T. 4,2/2,1, Matoušová 3,1x3,0, Ptáčníková 2,0,1. TH 14/11:28/19, trojky 5:7, fauly 27:14, 5OCH 1:0.
Sokol Nová Paka - SK Aritma Praha 66:64 (16:16, 37:30, 52:45)
Po vyrovnaném úvodu to byly packé basketbalistky, které v 7. minutě získaly sedmibodový náskok (16:9), ale od konce této úvodní desetiminutovky své vedení ztratily. Úvod druhé čtvrtiny patřil opět sokolkám, které v 7. minutě této části hry zásluhou desetibodové šňůry již vedly 28:18. Soupeřky pak do poločasu snížily rozdíl na sedm bodů.
V průběhu třetí desetiminutovky nejprve stáhly basketbalistky Aritmy rozdíl na pouhé tři body (41:38) a ke konci této části vedly sokolky již o devět (52:43). Když skončilo toto hrací období, ukazatel signalizoval opět rozdíl sedmi bodů jako v poločase.
Ve 3. minutě závěrečné desetiminutovky už sokolky opět vedly (59:47), ale pak se jim přestalo dařit. Polevily v obraně a jejich nepřesnou střelbu využívaly hráčky Aritmy k postupnému snižování rozdílu. V 7. minutě vedly sokolky už jenom o tři body (63:60) a vzhledem k jejich hře to pro ně nevypadalo nejlépe.
Co se může stát za pouhých pár sekund basketbalového utkání, mohli vidět diváci v koncovce nedělního utkání. Ze stavu 63:60 basketbalistky Aritmy nejdříve trojkou vyrovnaly a pak šly dokonce do vedení 63:64. Deset sekund před koncem vyhazovala hráčka Aritmy ze zázemí, ale míč se jí nepodařilo přihrát do 5 sekund jak vyžadují pravidla. Míč předali rozhodčí domácímu týmu. Po třech přihrávkách se dostal po pěti sekundách míč k Jitce Matoušové, která z trojkové mety neminula.
Hráčky Aritmy už nestačily zareagovat, a tak poslední dva body dlouhé sezóny zůstaly na Pace. Sokolky tak vybojovaly sedmé místo v letošní druholigové sezóně. (bas)
Fakta - body NP: Borůvková 13,6/5,3, Horáčková 12,2x3,6/4,0, Kalendová Pavla 11,5/3,2, Jislová Pavlína 10,3/2,5, Podrazilová 10,1x3,2/1,1, Matoušová 6,1x3,2/1,3, Knapová 4,2/0,1, Kalendová Petra 2,2/2,3, Jislová Tereza 2,0,4, Ptáčníková 0,0,0, Krauseová 0,0,1. TH 28/18:20:13, trojky 4:3, fauly 23:26, 5OCH 1:0. Utkání řídili rozhodčí Jaroslav Brabec z Chrudimi a Petr Lunga z Hradce Králové.
Na snímku zleva: asistent trenéra Míla Pour, Petra Kalendová, P. Jislová, Horáčková, Knapová, Borůvková, Krauseová, Podrazilová, trenér Vávra. Vpředu Ptáčníková, Matoušová, T. Jislová, Pavla Kalendová. FOTO: archiv klubu
