Sokolky v Pardubicích bez vítězství. V druhém utkání měly výhru na dosah

23. 02. 2009 Basketbal « zpět

Pardubice - O víkendu sehrály packé basketbalistky v Pardubicích dvě čtvrtfinálová utkání play-off proti tamnímu týmu Plisky. I když každé utkání mělo jiný průběh a v neděli měly sokolky k vítězství již velice blízko, odjely nakonec s prázdnou.

Zatím co v sobotu rozhodly domácí basketbalistky o výhře výborným prvním poločasem, v nedělním zápase se sokolkám, které již vedly v 7. minutě druhé čtvrtiny 41:18, přímo nabízely. Ovšem packé basketbalistky i přes vedení o třiadvacet po velmi špatném druhém poločase opět podlehly.

"Jak zajímavé mohou být zápasy play-off, ukázal víkend. Po sobotní jasné výhře domácích se v neděli hrál úplně jiný zápas. Pokud si domácí tým myslel, že ranní vstávání a začátek zápasu už v 9 hodin nám uškodí, tak se ale hodně spletl, protože od první minuty jsme domácí k ničemu nepouštěli. Skvěle jsme bránili a dařilo se nám i v útoku, kde jsme hráli uvolněně a s přehledem. První náznak komplikací začal až tři minuty před koncem druhé čtvrtiny, kdy jsme si zbytečně nechali utéct dvacetibodový rozdíl na pouhých třináct. I ve třetí čtvrtině jsme skvěle bránili a na jejím konci vedli ještě o devět. Bohužel na začátku poslední čtvrtiny jsme dostali od Kramperové trojku, navíc udělali tři zbytečné chyby, a bylo vyrovnáno. V této fázi jsme až příliš zbytečně podléhali tlakům domácích basketbalistek, které začaly bránit na hranici únosnosti. Rozhodčí jim to povolovali, zatím co nám za stejné situace pískali fauly. Až do posledních minut se zápas odvíjel jako na houpačce. Bohužel nakonec jsme přišli dvakrát zbytečně o míč a tím i celý zápas prohráli. Je to opravdu velká škoda, protože holky si za nedělní výkon rozhodně zasloužily vyhrát. Tolikrát jako o tomto víkendu nám nebylo přenášení míče pískano jako chyba za celou sezónu, a tak opravdu nevím, co si o tom mám myslet," řekl k víkendovým zápasům packý lodivod Václav Vávra.

Vávra zároveň dodal, že za 14 dnů se packý tým doma pokusí ještě sérii alespoň protáhnout a v sobotu vyhrát. "Rozhodně Pliska Pardubice k poražení je a je jen obrovská škoda, že jsme to nedokázali už v Pardubicích, protože za stavu 1:1 by to mohlo být doma ještě hodně zajímavé. Boj ani přes dvě prohry samozřejmě nevzdáváme," nechal se slyšet Vávra.

BK Studánka Pardubice - Sokol Nová Paka 97:77 (28:14, 54:38, 76:66)

Sokolky sice vedly 2:0 a ve 4. minutě díky bodům Borůvkové, Matoušové a Bezstarosti už 9:5, ale to bylo však na další tři minuty od nich vše. Domácí hráčky dokázaly šňůrou čtrnácti bodů nejen otočit skóre, ale získat desetibodový náskok, který se ukázal jako rozhodující pro další vývoj utkání. Střelecky se v packém dresu výrazněji prosadila Petra Bezstarosti, ale to nemohlo stačit.

Fakta - body NP: Bezstarosti 27,5x3, Borůvková 10, Matoušová 9,3x3, Kalendová 9,1x3, Krauseová 7, P. Jislová 7, Podrazilová 4, Smolíková 2, Horáčková 2, Mikulová. Za domácí nejvíc Pulpánová 16, Kramperová 14, Staňková 13. TH 36/28:23/16, trojky 4:9, fauly 26:26, 5 faulů 1:2 (NP: 32. Podrazilová, 38. Kalendová). Utkání řídili rozhodčí Milata a Kec.

BK Studánka Pardubice - Sokol Nová Paka 77:70 (7:26, 30:43, 58:57)

Utkání pravděpodobně vejde do análů packého basketbalového oddílu. První čtvrtinu odehrály sokolky jako z říše snů. Čtyři trojky z rukou čtyř hráček za jednu čtvrtinu, to se tak hned nevidí, a vedení na hřišti soupeřek o devatenáct bodů, to také ne. V euforii pokračovaly packé basketbalistky jen do sedmé minuty druhé čtvrtiny, kdy ukazatel signalizoval 18:41.

Za tohoto stavu by se již pravděpodobně každé družstvo položilo, ale ne basketbalistky Plisky. Položily se naopak sokolky, snad ze strachu z vítězství. Za tři minuty do poločasu snížily domácí hráčky na 30:43. Třináct bodů bylo ještě dost na to, aby mohly sokolky utkání dotáhnout do vítězného konce. Ale po vyrovnaných prvních pěti minutách třetího dějství jim opět utekl závěr, když ho prohrály o čtyři body a při nástupu do závěrečné čtvrtiny se jejich náskok smrsknul na pouhých devět bodů. A i o toto hubené vedení přišly hned v úvodu, kdy dovolily domácím hráčkám nejen vyrovnat, ale i skóre otočit na 59:57.

Závěr byl sice téměř vyrovnaný, ale Pliska si již vedení udržela.

Střelecky tentokrát zazářila Jitka Matoušová s osmnácti body (čtyři trojky), která podala nejlepší výkon v sezóně, výborná byla i Eva Horáčková. Petra Bezstarosti byla po zkušenostech ze sobotního utkání velmi dobře bráněná a musela se tentokráte spokojit s jedenácti body a dvěma trojkami. Tým, zvláště první čtvrtinu, velmi dobře bránil, ale v dalším průběhu hry se místo nebojácné hry spíš bál o výsledek, a to se v dnešním basketbalu nenosí.

Fakta - body NP: Matoušová 18,4x3, Horáčková 15,1x3, Bezstarosti 13,2x3, Borůvková 9,1x3, Kalendová 8, Krauseová 8, Podrazilová, P. Jislová, T. Jislová, Smolíková, Mikulová. Za domácí nejvíce Kramperová 21. TH 29/22:14/12, trojky 3:8, fauly 19:25, 5 faulů 1:1 (NP: 37. Krauseová). Utkání řídili rozhodčí Milata a Linhart.

Vzhledem k tomu, že čtvrtfinálová utkání se hrají na tři vítězství, tak na sokolky čekají jeden až dva zápasy v sobotu 7. března, resp. i v neděli 8. března v domácí hale. (bas)

1. LIGA ŽEN - čtvrtfinále play-off: Gambrinus Brno B - Aritma Praha 68:47 a 68:57, Kralupy - Nusle 94:57 a 72:84, Pardubice - N. Paka 97:77 a 77:70, VŠ Praha - Benešov 99:49 a 80:64. Hraje se na tři vítězná utkání, další zápasy jsou na programu 7. a 8. března.

1. LIGA ŽEN - sk. o udržení: Ústí n/L - Strakonice B 60:65, Pečky - Trutnov 80:83, Strakonice B - Ústí n/L 82:46, Trutnov - Pečky 102:56.

Tabulka - 1. liga žen sk. o udržení
9. Strakonice B 24 12 12 1563:1601 36
10. Trutnov B 24 11 13 1644:1729 35
11. Pečky 24 9 15 1634:1766 33
12. Ústí n/L 24 3 21 1444:1809 27