Dálkové teplo města zatím domácnostem zdražovat nechtějí

27. 09. 2019 Zprávy « zpět

Jičínsko - Zatímco za některé služby si lidé příští rok připlatí, kvůli dodávkám dálkového tepla z centrálních výtopen by si do svých peněženek hlouběji sahat neměli. Alespoň to naznačují první odhady tvorby cen tepla z centrálních zdrojů. Konečné ceníky oznámí města a jejich organizace během listopadu. Na řadě míst přitom už letošní topnou sezonu zahájili.

"Náklady na výrobu tepla stoupají, především výdaje na elektřinu a plyn, ale přesto si myslím, že jsme schopni našim odběratelům garantovat i pro příští rok stejnou cenu jako letos," říká Pavel Bílek, ředitel Správy nemovitostí města Jičína (SNMJ), která provozuje několik velkých blokových kotelen a prostřednictvím potrubní sítě zásobuje teplem a teplou vodou velkou část bytových domů a veřejných budov v Jičíně. Finální rozhodnutí prý ale padne v listopadu na jednání představenstva společnosti SNMJ.

Domácnostem přitom může hrát do karet i skutečnost, že stát s platností od ledna 2020 přesunul teplo do výhodnější daňové sazby. Míra zdanění tak klesne o několik procentních bodů, z patnácti na deset.

Zdražovat nechce ani městská společnost TermoReal v Nové Pace, potvrdil její ředitel Jaroslav Gottstein. "Zatím se kalkulace nezačala počítat, moudřejší budeme nejdřív v průběhu listopadu. Předběžně však mohu říct, že cenu tepla pro příští rok zvyšovat nechceme, i když ceny vstupů rostou," uvedl Gottstein. TermoReal přitom topnou sezonu už před několika dny zahájil, ráno a večer podle průměrné venkovní teploty přitápí.

Aktuální cena za gigajoule v Jičíně vychází na 548 korun. O něco méně platí zákazníci za teplo v Hořicích, kde si tamní Městská energetická společnost účtuje 510 korun za GJ. "Určitě budeme chtít cenu tepla udržet i pro další období, se zdražením zatím nepočítáme. Před pár lety se nám dokonce podařilo cenu mírně snížit a od té doby se nemění. A pokud se nestane nic mimořádného, fakturovaná cena bude prozatím nadále stejná," líčí ředitel Městské energetické Hořice Petr Kašpar.

Peníze, které města nebo jejich organizace každý rok za prodej tepla vydělají, směřují zase zpět do obnovy nebo modernizace centrálních zdrojů. Konkrétně Správa nemovitostí v Jičíně každý rok investuje nemalé peníze do technologie, která slouží k výrobě a rozvodu tepla a teplé vody. Jen letos šlo v součtu zhruba o patnáct milionů korun. Přesto jsou potřeby oprav a investic stále poměrně vysoké.

Příští rok se v Jičíně plánují modernizace rozvodů za přibližně pět milionů korun, konkrétně teplovodního kanálu na Novém Městě. Díky tomu bude podle ředitele Pavla Bílka mimo jiné možné s definitivní platností ukončit provoz kotelny bývalého zahradnictví.

Cena dálkového tepla na Jičínsku patří mezi nižší, než je celostátní průměr. Navíc zdejší zdroje i díky investicím do ekologie vesměs splňují emisní normy, zpravidla jde o kotelny na zemní plyn.

V celé České republice je na centrální zásobování teplem podle teplárenského sdružení napojeno kolem jednoho a půl milionu lidí, což představuje asi osmatřicet procent domácností. (jn)